Turystyka bywa poważnym obciążeniem dla zwierząt, dlatego Ministerstwo Środowiska przypomina, o czym należy pamiętać, obcując z przyrodą nad wodą i na lądzie.

Nad morzem: Jeśli wybierasz się nad morze na plażę zabieraj torby materiałowe. Dla niektórych zwierząt morskich torby plastikowe wyglądają jak pokarm, a po zjedzeniu mogą spowodować śmierć. Nigdy nie chodź po koralowcach, może wyglądają na mocne, ale są bardzo wrażliwe. Możesz je uszkodzić nawet dotykiem. Upewnij się, że wasz kapitan nie podpływa zbyt blisko ssaków morskich. Na ciałach wielu z nich można dostrzec rany po zetknięciu ze śrubą łodzi. Pamiętaj też, że nie można zakotwiczać łodzi na terenie rafy koralowej. Łodzie motorowe i skutery negatywnie wpływają na ekosystemy wodne. Hałas i wibracje to też zanieczyszczenia środowiska. Porzucone w wodzie i na plaży żyłki wędkarskie są śmiertelnym niebezpieczeństwem dla zwierząt. Zawsze wyrzucaj je do odpowiednich pojemników.

Na lądzie: Zachowaj dystans. Dzikie zwierzęta szybko się denerwują w obecności ludzi. Kiedy obserwując je zobaczysz oznaki zdenerwowania, powoli wycofaj się. Jeśli znajdziesz młode albo jaja zwierząt, nigdy ich nie dotykaj. Może to spowodować odrzucenie ich przez matkę. Jeśli się niepokoisz, o odkryciu możesz zawiadomić odpowiednie służby. Nigdy nie karm i nie dotykaj dzikich zwierząt. Przy wyborze miejsca na rozbicie namiotu, uważaj aby nie uszkodzić cennego ekosystemu i nie niepokoić zwierząt wychowujących młode.

Na zakupach: Nie kupuj żywych, dzikich zwierząt, to stymuluje nielegalny handel. Niektóre pamiątki mogą okazać się najdroższymi wśród tych, które kiedykolwiek kupiłeś. Kary grożą za przewożenie przez granice m.in. części koralowców i muszli, również w formie biżuterii, wielu gatunków orchidei kaktusów, większości przedmiotów ze skóry gadów w tym butów i torebek, części ciała gatunków chronionych (w tym w postaci orientalnych leków), większej ilości kawioru. W niektórych krajach do śledzenia handlu zagrożonymi gatunkami stosuje się szkolone psy.  Z wakacji przywoź więc zdjęcia, a nie części korali i muszle, które zostały wyrzucone na brzeg.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Jeśli znajdziesz młode, nigdy ich nie dotykaj. Może to spowodować odrzucenie ich przez matkę. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię