Piękno krajobrazu jest jedną z najcenniejszych cech Parku. Wysoczyzna Elbląska to przede wszystkim wielkie bogactwo form terenowych, wąwozów, jarów, malowniczych strumieni, jezior i oczek wodnych, mokradeł oraz śródleśnych jeziorek powstałych w zagłębieniach poerozyjnych – czytamy o Parku na jego oficjalnej stronie.

Mając przed oczami te urokliwe krajobrazy pragniemy poszukiwać i odkrywać kolejne atrakcje Wysoczyzny, a wraz z przewodnikami robią to wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Nr 2 w Elblągu.

By jednak nie było to zwykłe spotkanie i pozostało w pamięci dzieci na dłużej, tym razem posłużyliśmy się magią legend. Bo niemal wszystkie obiekty przyrodnicze tych terenów mają swoje odniesienie do świata baśni.

Głównymi celami zajęć edukacyjnych prowadzonych przez przewodników Parku było:

·         przybliżenie uczniom walorów przyrodniczo – kulturowych regionu dawnych Pomezan i Pogezan,

·         ukazanie zmian, które zaszły w występowaniu niektórych populacji zwierząt  w związku z postępem ludzkości,

·         ukazanie zmian, które zaszły na przestrzeni wieków w związku z działalnością człowieka,

·         zapoznanie dzieci z baśniami i legendami, jako źródłem wiedzy o dawnych czasach,

·         uwrażliwianie na piękno swojego regionu,

·         wdrożenie do wnikliwej obserwacji przyrody oraz obiektów o znaczeniu historycznym,

·         promowanie turystyki pieszej.

Odbył się cykl trzech zajęć:

„Świadkowie dawnych dni”, zajęcia edukacyjne o tej tematyce prezentowały zamiany, które zaszły w przyrodzie (życie i wymieranie zwierząt) w związku z postępem technicznym i społecznym.

„Spotkanie z legendą elbląską”, to prelekcja na temat legend oraz cennych obiektów przyrodniczych regionu.

„Śladami Hommuli” – to spotkanie z przewodnikiem Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej w Bażantarni polegało na przejściu wzdłuż rzeki Kumieli, obserwacjach przyrodniczych, poszukiwaniu śladów dawnych wydarzeń historycznych oraz elementów prawdziwych przedstawionych wcześniej w legendach.

Dzieci zafascynowane wiosenną przyrodą z radością uczestniczyły we wszystkich zajęciach.

Zwiększenie wiedzy o regionie z pewnością wpłynie na poczucie odpowiedzialności za swoją „małą ojczyznę", a wielozmysłowe doświadczenia (kolory, zapachy i smaki – młode liście buku) są niezwykle istotne dla harmonijnego rozwój dzieci.

A już wkrótce czekają nas kolejne atrakcje edukacyjne związane z realizacją projektu „W Pomezanii i Pogezanii, czyli historia szumem wody opowiedziana”, m.in. cykl lekcji muzealnych w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu pn. „W każdej legendzie jest ziarno prawdy”, a będą to: „Wodne legendy”, „Woda niezbędna do życia” i „Technika wodą napędzana”.  

Bo przygoda z przyrodą nie ma końca!

A wszystko to dzięki projektowi pn. „W Pomezanii i Pogezanii, czyli historia szumem wody opowiedziana", który został laureatem ogólnopolskiego Konkursu Grantowego "Henkel – zielone granty" 2010/2011 organizowanego przez Fundację Nasza Ziemia.  Projekt dotyczy edukacji przyrodniczej, ekologicznej i regionalnej dzieci  i młodzieży ze szczególnym naciskiem na poznanie znaczenia akwenów wodnych dla życia ludzi i postępu społecznego na terenie historycznych regionów Pomezanii i Pogezanii.

Wychowankowie SOSW Nr 2 w Elblągu przesyłają szczególne podziękowania przewodnikom Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej – dziękujemy za Wasze zaangażowanie,  pasję (zaraźliwą!) i wsparcie w realizacji projektu!

Autorka: Marzena Żachowska, wychowawczyni SOSW Nr 2 w Elblągu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię