Powstaje coraz więcej filmów o zmianach klimatu, jednak niewiele z nich jest adresowanych do młodzieży. Projekt „Odyseja 2050” jest inny.

O filmie

Celem filmu jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na całym świecie nt. potrzeby zapobiegania niebezpiecznym skutkom zmian klimatu. Pod opieką dyrektora artystycznego produkcji „Avatar” uczestnicy wezmą udział w pracy nad scenariuszem pełnometrażowego animowanego filmu. Polska jest pierwszym krajem europejskim, który dołączył do projektu.

Film składa się z dwóch modułów oraz zapowiedzi (tzw. trailer), która pokazywana była m.in. w trakcie regionalnych warsztatów UNFCCC oraz na festiwalach filmowych w Kanadzie, Meksyku i Gwatemali. Premiera całości planowana jest na początek 2012 roku. Premiera pierwszego modułu poprzedzi Konferencję Klimatyczną ONZ (COP16) w Cancun, podczas której zaprezentowane zostaną najciekawsze prace uczestników wyłonione w ramach konkursów regionalnych.

Tym samym projekt wpisuje się w kampanię Ministerstwa Środowiska Partnerstwo dla Klimatu, do którego Ambasada Brytyjska należy od 2008 roku, i łączy kolejne Konferencje Klimatyczne nagłaśniając potrzebę nowego globalnego porozumienia. W pracę nad filmem zaangażowany został Thelvin Cabezas, dyrektor artystyczny przy filmie „Avatar”. Film ma również wsparcie m.in Franklina Chang, astronauty i naukowca NASA.

Projekt ma zachęcić młodych ludzi z całego świata do zastanowienia się nad niebezpiecznymi efektami zmian klimatu oraz działaniami niezbędnymi, aby im zapobiegad. Laureaci konkursu będą mieli realny wkład w ostateczną wersję filmu, ponieważ nadesłane pomysły zostaną włączone do scenariusza przez grafików współpracujących z dyrektorem artystycznym filmu „Avatar”, Thelvinem Cabezasem. Najciekawsze prace zostaną pokazane w grudniu 2010 w Cancun w Meksyku podczas Konferencji Klimatycznej COP16.

Projekt został zapoczątkowany przez Ambasadę Brytyjską na Kostaryce we współpracy z agencją filmową Synchro Film. Koordynatorem udziału Polski jest Ambasada Brytyjska w Warszawie przy współpracy Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz The British Council. Do współpracy zaproszono m.in. Ministerstwo Środowiska, które objęło projekt patronatem.

O konkursie na elementy scenariusza

Ambasada Brytyjska oraz British Council zapraszają do udziału w wyjątkowym międzynarodowym konkursie „Odyseja 2050 – wyprawa po dobry klimat”. Celem konkursu jest zwiększenie zainteresowania młodych ludzi tematyką zmian klimatu oraz pogłębienie ich wiedzy dot. sposobów dbania o dobry klimat na Ziemi poprzez pracę nad scenariuszem filmu Odyseja 2050.

Do 31 października organizatorzy czekają na elementy scenariusza w formie plastycznej przedstawiające pomysły na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Prace konkursowe powinny odpowiadać na takie pytania jak: Co każdy z nas może zrobić w kwestii zmieniającego się klimatu? Co możemy zrobić jako społeczeństwo? Co jest w naszych działaniach najważniejsze?

Wyróżnione prace zostaną włączone do filmu animowanego „Odyseja 2050” powstającego pod opieką dyrektora artystycznego produkcji „Avatar”, Thelvina Cabezasa. Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Meksyku, obok prac uczestników z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Kostaryki, Nowej Zelandii, Meksyku, Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Kuwejtu, Chin i Indonezji. Autorzy  najciekawszych prac zostaną nagrodzeni eko-torbami i publikacjami o tematyce ekologicznej oraz wyróżnieniem od Ambasadora Wielkiej Brytanii.

Wybierając prace organizatorzy będą kierować się skutecznością  proponowanego rozwiązania, oryginalnością pomysłu oraz poziomem artystycznym.  Technika wykonania jest dowolna (m.in. rysunki, animacje komputerowe, komiksy, plakaty, kolaże, grafiki, rzeźby – szczegóły w regulaminie konkursu).

Inspiracji dla prac szukać można w zwiastunie filmu Odyseja 2050 oraz na stronie internetowej konkursu. Przed nadesłaniem pracy na adres [email protected] prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. 

* Konkurs trwa do stycznia 2011. Prace nadesłane do 31 października 2010 r.   zostaną pokazane podczas grudniowego szczytu klimatycznego w Meksyku.

Główne wydarzenia
29 sierpnia br.: oficjalne rozpoczęcie projektu podczas Pikniku z Klimatem organizowanego przez Ministerstwo Środowiska w ramach Partnerstwa dla Klimatu
24 września br.: British Council zaprezentuje trailer w ramach Europejskiego Dnia Języków
Wrzesień 2010 – styczeń 2011: konkurs dla szkół z całej Polski (Centrum Edukacji Obywatelskiej)
Październik 2010 – styczeo 2011: warsztaty językowe z wykorzystaniem filmu (British Council)
Grudzień 2010: prezentacja najlepszych prac podczas Konferencji Klimatycznej COP16 w Cancun w Meksyku
Styczeń 2011: rozpoczęcie prac nad filmem w oparciu o najciekawsze prace dzieci z krajów uczestniczących w konkursie W ramach projektu planowane są także warsztaty filmowe oraz lekcje prowadzone przez Ambasadora Brytyjskiego oraz Dyrektora British Council.

Więcej informacji o filmie
Strona oficjalna: www.odyssey2050themovie.org

Kontakt dla szkół:
Nina Gałuszka Centrum Edukacji Obywatelskiej [email protected], Tel.: +48 22 6223239 wew. 109 ul. Noakowskiego 10/1, 04- 044 Warszawa www.ceo.org.pl / www.edukacjaekologiczna.org

 

Film ma zwiększyć zainteresowanie młodych ludzi tematyką zmian klimatu oraz pogłębienie ich wiedzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię