Grupa młodych polskich producentów realizuje projekt animowanego w technice 3D edukacyjnego serialu dla dzieci. Serial opowiada o kolorowym świecie Planety Agi Bagi, przekazując najmłodszym edukacyjne treści dotyczące ochrony środowiska i ekosystemu.

W tym roku serial pokazywany był na targach Cartoon Forum w Tuluzie, gdzie prezentowane jest kilkadziesiąt wyselekcjonowanych projektów z ponad kilkuset zgłaszanych. O potencjale projektu świadczą przede wszystkim sukcesy na arenie międzynarodowej. We wrześniu została podpisana umowa z międzynarodowym dystrybutorem Your Family Entertainment, który jest notowaną na giełdzie, niemiecką firmą związaną z produkcją i sprzedażą licencji programów rozrywkowych dla dzieci na świecie.

Pierwsza seria Agi Bagi zaplanowana jest na trzynaście siedmiominutowych odcinków. Podstawową wartością serialu jest edukacja najmłodszych na temat przyrody, w dobrym sensie pojętej ekologii i ochrony środowiska na przykładzie kolorowego świata Agi Bagi. Dzieci dowiedzą się jak żyć w symbiozie z naturą i co może się zdarzyć, jeśli ta harmonia zostanie zachwiana. Poprzez subtelne, ale bardzo czytelne wskazanie zależności między nami, a naturą, dzieci poznają prawidłowe zachowania względem środowiska naturalnego.

Pierwsza seria zakłada produkcję 13 odcinków, w których najmłodsi poznają przygody dwóch głównych bohaterów – Bodja i Zibiego, mieszkańców planety Agi Bagi. Ich perypetie są tłem dla historii wzajemnych relacji Agingów i Bagingów, czyli dwóch rodzajów cywilizowanych istot, które zamieszkują planetę Agi Bagi wspólnie wpływając na jej ekosystem.

„Nie chciałbym specjalnie epatować edukacyjnym charakterem serialu, bo choć zaplanowałem w każdym odcinku czysto edukacyjne minutowe wstawki, to podstawą akcji jest jednak pokazanie obu plemion w sytuacjach, które wspólnie starają się rozwiązać (mimo częstej nieświadomości tej współpracy). Wynikają z tego przeróżne zabawne sytuacje, gagi, które zachęcą do kibicowania – często dość nieporadnym – stworkom w ich zmaganiach z otoczeniem. Agingowie i Bagingowie są różni, mają różne zwyczaje, siłą rzeczy stają się synonimem ludzkich nacji, plemion, ras, drużyn. Serial przez zabawę pokaże dzieciakom, że współpraca jest najlepsza metodą rozwiązywania problemów. W kolejnych odcinkach Agingowie i Bagingowie przekonują się, że każde ich działanie ma wpływ na ekosystem, w którym żyją, na ich najbliższe otoczenie i – w końcu – na nich samych.” – mówi o serialu jego współtwórca i reżyser Tomasz Niedźwiedź. 

Pomysł serialu spotkał się z bardzo dobrymi opiniami psychologów, m.in. Doroty Zawadzkiej, która doceniła jego walory zarówno artystyczne, jak również wychowawcze. Dzieci oprócz zapoznania z tematyką ekosystemu i ochrony środowiska, dowiadują się z serialu, że w życiu ważna jest przyjaźń, miłość, pomoc słabszemu, sprawiedliwość, wiara w siebie i własne marzenia oraz możliwości naprawy własnych błędów.

 

Świat Agi Bagi

Agi Bagi jest płaską planetą zamieszkałą przez dwa rodzaje cywilizowanych istot. W „górnej” części żyją Agingowie, a po drugiej stronie planety, czyli „pod spodem“ żyją Bagingowie. W każdym z odcinków Agingowie i Bagingowie stają przed nowym problemem, który najczęściej jest wywołany niezdarnym działaniem Gadziny. Ta istota nieustannie burzy równowagę ekosystemu po obu stronach planety, co niesie za sobą niemałe konsekwencje. Wzajemne działania i współzależność Agingów i Bagingów są początkowo nieświadome. W połowie serii oba plemiona dowiadują się o swoim istnieniu, wzajemnych zależnościach i zaczynają współdziałać świadomie.

 

O projekcie

Projekt jest obecnie w trakcie realizacji i ubiega się o dofinansowanie na Produkcję w Państwowym Instytucie Sztuki Filmowej. Jego twórcy poszukują również kolejnych koproducentów oraz inwestorów, aby móc ukończyć pracę w wyznaczonym przez siebie terminie, bo do tej pory serial realizowany był wspólnym wysiłkiem koproducentów, którzy jego produkcji poświęcali swój wolny czas. Dewelopment serialu trwał trzy lata. Pod koniec zeszłego roku udało się zrealizować pierwszy odcinek, a zainteresowanie, które wywołał zarówno wśród stacji telewizyjnych, ale przede wszystkim wśród najmłodszych widzów, pokazuje, że warto było ten czas poświęcić. Badania fokusowe w grupie dzieci w wieku przedszkolnym udowodniły, że edukacja w formie zabawy potrafi być interesująca dla najmłodszych i odnosi bardzo dobry skutek.

Twórcy serialu

Autorem pierwotnego pomysłu „Agry Bagry”, na którym twórcy oparli scenariusz „Agi Bagi” jest  Bartosz Słomka, który zwyciężył w konkursie na scenariusz serialu. Następnie nad scenariuszami  Bartosz pracował wspólnie z  Tomkiem Niedźwiedziem, odpowiedzialnym za finalny wygląd Agi Bagi. Tomek jest zarówno współscenarzystą, jak i reżyserem projektu. Ukończył liceum plastyczne w Warszawie, następnie studiował na wydziale grafiki warszawskiej ASP w katedrze animacji. Jednak w kwestii animacji – uważa się za samouka, bo większość praktycznej wiedzy o animacji i wszelkich jej formach zdobył dzięki pracy nad efektami specjalnymi, animacjami do kilkuset reklam i kilkudziesięciu teledysków, które tworzył przez ostatnie 15 lat. Projekt Agi Bagi jest zwieńczeniem kilkuletnich przygotowań do produkcji własnego serialu animowanego wspólnie ze studiem Badi Badi fx.

Producentem serialu jest firma Badi Badi – wyspecjalizowane studio animacyjne i post-produkcyjne, działające od 2003 roku. Dynamiczny rozwój studia sprawił, że dzisiaj należy do ścisłej krajowej czołówki w swojej branży. Pracująca w nim ekipa specjalistów zdobyła już olbrzymie doświadczenie, realizując postprodukcję reklam, wideoklipów i filmów, animacji 3D oraz wspierając proces produkcyjny generowanych komputerowo efektów specjalnych.

Współproducentem Agi Bagi jest studio Animoon, prowadzone przez Grzegorza Wacławka, młodego, ale już doświadczonego producenta oraz twórcę filmów animowanych.

Koproducentami projektu są Studio Spot – Muzyczne Studio Post-produkcyjne oraz Andrzej Zawda, doświadczony grafik 3D, wyspecjalizowany w animacji postaci. Od ponad 10 lat współpracuje z największymi studiami post-produkcyjnymi w Polsce. W tym projekcie pełni funkcję lidera grupy animatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię