Po sukcesie pierwszej edycji Programu ?Ogród ? ostoja zwierząt?, która miała zasięg lokalny i obejmowała warszawską dzielnicę Ursynów, Fundacja Nasza Ziemia wraz z firmą Boeing zdecydowały się na poszerzenie liczby odbiorców Programu. Druga, ogólnopolska edycja programu skierowana jest do tysiąca chętnych placówek z całej Polski. Trwa nabór placówek do Programu.

Program Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt” trwa już od listopada 2009 r. Projekt koordynowany przez Fundację Nasza Ziemia, wspiera firma Boeing. Głównym założeniem Programu jest szerzenie idei zrównoważonego rozwoju wśród młodzieży poprzez szeroko zakrojoną edukację ekologiczną. Misją tego innowacyjnego projektu jest także zwiększenie świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz ochrona różnorodności biologicznej.

Programowi przyświeca idea tworzenia ogrodów przyjaznych dzikim zwierzętom, takim jak ptaki, owady i drobne ssaki. W dniu dzisiejszym zarówno w miastach jak i na terenach wiejskich coraz więcej osób sadzi egzotyczne rośliny ozdobne, które pięknie wyglądają, ale niestety najczęściej nie stanowią pożywienia dla dzikich ptaków czy owadów. Dlatego dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu ważne jest sadzenie roślin występujących w naszej szerokości geograficznej.

9 lutego 2011r. w Urzędzie Dzielnicy Targówek odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów oraz wychowawców z innych placówek oświatowych. W trakcie prezentacji zostały przedstawione bezpośrednie przyczyny obserwowanego spadku bioróżnorodności, argumenty przemawiające za tym dlaczego warto tworzyć dodatkową przestrzeń dla ptaków owadów i drobnych ssaków, oraz w jaki sposób tworzyć ogrody i dbać o zieleń miejską w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Podczas drugiej części spotkania przedstawiono cele i główne założenia Programu „Ogród – ostoja zwierząt” oraz zapoznano uczestników z zasadami przystąpienia do tego projektu.

Nabór szkół podstawowych i gimnazjów do Programu Edukacji na rzecz Rozwoju Zrównoważonego „Ogród – ostoja zwierząt” nadal trwa! W ramach projektu gwarantujemy wszystkim uczestnikom pakiety edukacyjne, w skład których wchodzą: książki z konspektami lekcji na temat ochrony środowiska i przyrody; teczki programowe dla uczniów i nauczycieli; płytki CD z materiałami dydatktycznymi oraz saszetki z nasionami polskich kwiatów, które posłużyć mają do tworzenia przyszkolnych ogródków kwietnych.

Więcej informacji na stronie internetowej Programu: www.ogrodostojazwierzat.pl

 

Na program składają się moduły zajęć lekcyjnych przeprowadzonych w szkołach, budowy bioróżnorodnego ogrodu oraz aktywizacji dorosłych mieszkańców osiedli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię