Klub Gaja zaprasza do udziału w 8. edycji ?Święta Drzewa? ? święta dla wszystkich. Każdy może zapobiegać zmianom klimatycznym sadząc nowe drzewa, inicjując takie akcje w swoich lokalnych środowiskach, a także dbając o drzewa już rosnące w najbliższym otoczeniu.

Poprzednia edycja programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja „Święto Drzewa” to wynik w postaci 78,6 tys. drzew zasadzonych w Polsce i na świecie,  dopisanych do kampanii Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska – „Miliard drzew dla Planety”. To także 42,6 tys. uczestników zaangażowanych w realizację głównych idei programu, a są nimi:
– sadzenie drzew
– zbieranie makulatury na rzecz ratowania koni (377 ton makulatury w roku szkolnym 2009/2010)
– edukacja na temat zmian klimatycznych i roli drzew w ich ograniczaniu

Wśród kilkudziesięciu uczestników programu są: przedszkolaki, uczniowie,  nauczyciele, rodzice, pracownicy urzędów samorządu terytorialnego, radni, burmistrzowie, wójtowie i prezydenci, stowarzyszenia społeczne, duchowni i policjanci. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe. Patronat przyjął Minister Środowiska.

Raport Święta Drzewa 2009 zobacz

Najlepszym wręczane są w Warszawie statuetki Czarodziejskiego Drzewa i Pegaza. W tym roku uroczystość odbędzie się 8 października w Bibliotece Narodowej. Jednocześnie wraz z laureatami i zaproszonymi gośćmi na Polu Makotowskim posadzimy drzewa w rejonie Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego. Tym samym symbolicznie zainicjujemy „Święto Drzewa” w całej Polsce. O udział w uroczystości poprosiliśmy żonę wybitnego reportażysty – Panią Alicję Kapuścińską. Patronat przyjęła Pani Prezydent m.st. Warszawy – Hanna Gronkiewicz- Waltz.

Specjalna inauguracja „Święta Drzewa” w województwie śląskim będzie miała miejsce w Bibliotece Śląskiej w Katowicach – 11 października. Tu posadzimy wierzbę z okazji Roku Chopinowskiego, dęba – z okazji 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem i buka – na pamiątkę bitwy pod Byczyną.

Co roku do „Święta Drzewa” zgłaszają się nowi uczestnicy. To właśnie dla nich powstał krótki poradnik JAK TO ZROBIĆ czyli zbiór sprawdzonych pomysłów – dobrych praktyk wypracowanych przez innych uczestników programu.

W ramach „Święta Drzewa” Klub Gaja organizuje także ogólnopolski konkurs na Drzewo Roku. Nie szukamy drzew najwyższych, najgrubszych, najbardziej oryginalnych. SZUKAMY DRZEW NAJBARDZIEJ PRZEKONUJĄCYCH – drzew, których historia opowiedziana przez ludzi skłania do refleksji, daje wnioski na przyszłość, jednoczy lokalną społeczność. To drzewo nie musi być piękne, to drzewo musi być wartościowe.

Dobre praktyki, czyli jak rozwijać Święto Drzewa

Święto Drzewa Klubu Gaja nie ma żadnych ograniczeń dla osób z wyobraźnią, otwartych na innych. Społeczności szkolne wychodzą poza mury szkoły i angażują inne środowiska lokalne. Może nas być jeszcze więcej. Nadsyłane sprawozdania pokazują dobre praktyki, czyli sposoby:
− jak skutecznie angażować i zainteresować innych
− jak kreować ciekawe wydarzenia
− jak nawiązywać dobre kontakty

1. Wokół nas są inni ludzie – zaproś ich.
Zacznij od najbliższych znajomych i rodziny. Dobre praktyki pokazują, że mogą to być także: inne placówki edukacyjne, wspólnoty religijne, domy pomocy społecznej, stowarzyszenia ekologiczne, kulturalne, regionalne i hobbistyczne, a także znani w Waszej społeczności lokalnej twórcy (malarze, rzeźbiarze, literaci, aktorzy). Drzewo daje niezliczoną możliwość interpretacji, a sadzenie drzew jest dobre na każdą okazję. Szkoła Podstawowa w Marzęcicach wypracowała sadzenie drzew w rodzinach uczniów na pamiątkę rodzinnych uroczystości. Przedszkole z oddziałami integracyjnymi w Zamościu zaprosiło zarząd pobliskiego osiedla mieszkaniowego Promyk. Dlatego drzewka zostały zasadzone nie tylko dla dobra przedszkolaków – w ich ogrodzie, ale także dla dobra innych – spacerujących bulwarami nad rzeką Łabuńką oraz korzystających z kompleksu rekreacyjno–sportowego i placu zabaw. Tu w sadzeniu wzięły także udział dzieci spoza przedszkola wraz ze swoimi rodzicami. Natomiast sama zachęta do udziału w Święcie Drzewa dotarła do przedszkola z Nadleśnictwa Zwierzyniec.

2. Wokół nas są lasy – odwiedź je.
Lasy Państwowe to w Polsce nazwa głównej instytucji odpowiedzialnej za lasy, ale tak?e podkreślenie, że ten element środowiska naturalnego jest dobrem wszystkich obywateli. Od początku Święta Drzewa Lasy Państwowe są jego partnerem strategicznym. Dobre praktyki pokazują, że bardzo wiele nadleśnictw włącza się w pomoc w organizowaniu święta w szkole, zaprasza uczniów do szkółek leśnych, proponuje spotkanie z leśnikiem, który jak nikt inny na drzewach zna się najlepiej.

3. Wokół nas jest przestrzeń – zmień ją.
Dobre praktyki pokazują, że takim sposobem jest ozdabianie świeżo zasadzonych drzew oraz innych balonikami, serpentynami i plastycznymi drobiazgami. To przyciągnie uwagę przechodniów, podobnie jak zorganizowanie barwnego przemarszu przez centrum miejscowości. Można także umieścić obok tabliczkę lub plakat, które czytelnie informują, że drzewa zasadzono lub udekorowano z okazji Święta Drzewa Klubu Gaja. UWAGA: dekoracja drzew musi być kontrolowana. Po kilku dniach trzeba ją rozebrać i nie dopuścić by wiatr rozniósł ją i zamienił w śmieci.

4. Wokół nas jest samorząd – podpisz z nim porozumienie.
Dobrą praktykę wypracowali nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nądni włączając do swoich działań m.in. Urząd Gminy Zbąszyń. Współpracę pomiędzy szkołą i urzędem przypieczętowano podpisaniem układu partnerskiego. Jej zakres obejmował: posprzątanie przez uczniów terenów zielonych jako przygotowanie miejsca dla drzewka, powierzenie opieki nad drzewem i skwerem Zakładowi Gospodarki Komunalnej, uroczyste zasadzenie na terenie miasta Zbąszyń Drzewa Pokoju i prelekcję w Zbąszyńskim Ośrodku Kultury nt. ochrony drzew. Zgodnie z porozumieniem w sali rady miejskiej zbąszyńskiego ratusza odbyła się debata środowiskowa z udziałem miejskich radnych.

5. Wokół nas są organizacje społeczne – poznaj je.
Dobre praktyki pokazują, że mogą to być: ochotnicze straże pożarne, koła gospodyń wiejskich, drużyny harcerskie i wiele innych. żeby współpracować trzeba się poznać i znaleźć coś wspólnego co może nas połączyć. Może to być ten sam skwer na osiedlu, dom kultury, biblioteka…

6. Wokół nas są media – przekonaj je.
Dobrą praktyką jest pisemne poinformowanie jak największej liczby redakcji telewizyjnych, prasowych i radiowych o planowanym wydarzeniu z tygodniowym wyprzedzeniem, a po nim przesłanie krótkiego sprawozdania, koniecznie ze zdjęciami. Warto także odwiedzić redakcje osobiście – najlepiej z sadzonką drzewka w rękach.

7. Wokół nas jest biznes – poproś go.

O ufundowanie sadzonek drzew – z wyjaśnieniem celu programu – można poprosić przedsiębiorstwa z najbliższego otoczenia, nawet te najmniejsze jak piekarnia, zakład fryzjerski czy warsztat samochodowy.

8. Wokół nas tworzymy kulturę – nie zapomnij.
Nie zapomnij wszystkim partnerom podziękować pisemnie i przekazać krótką relację z Twojej pracy. To może być własnoręcznie przygotowany dyplom, elegancko oprawiony, najlepsze prace z konkursu plastycznego poświęconego drzewom, zaproszenie na występ przygotowany z okazji Święta Drzewa.

Źródło: klubgaja.pl/drzewo_roku

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię