Zamiast kamienia na pl. Zamkowym – trawa, spotkania z gwiazdami, konkursy z nagrodami oraz testowanie eko-gadżetów. To tylko niektóre z licznych atrakcji „Pikniku z klimatem”, ekologicznej imprezy plenerowej, która odbędzie się w Warszawie w niedzielę, 2 września.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji centrum Warszawy zamieni się w zieloną oazę. Na specjalnie stworzonym dywanie z trawy, w godz. 11.30-16.30, przekonać się będzie można, że każdy z nas może w prostu sposób pomóc chronić nasze środowisko. Motto pikniku brzmi: „Wszyscy tworzymy klimat – zacznijmy od siebie!”.

– Docierając bezpośrednio do mieszkańców, chcemy pokazać, że nawet osoby, które nie interesują się ekologią mają wpływ na to, jaki jest nasz klimat. Ważne, by poprzez różne działania edukacyjne zmieniać postawy ludzi tak, by rozsądniej korzystali ze środowiska – mówi Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy. – Warto wprowadzić do codziennego życia kilka prostych nawyków i zwyczajów proekologicznych – gasić światło za każdym razem, gdy wychodzimy z pokoju, pamiętać o zakręcaniu wody czy ograniczyć korzystanie z funkcji „stand-by” w sprzętach, których rzadziej używamy.

"Piknik z klimatem" to rodzinna impreza adresowana zarówno do dużych, jak i małych warszawiaków. W programie m.in. liczne quizy i rodzinne konkursy z nagrodami, prezentacja pojazdów z napędem przyjaznym dla środowiska oraz urządzenia do mierzenia temperatury chmur, zabawy z wiatromierzem. Można też będzie własnoręcznie zrobić wiatrak, stworzyć unikalny obraz na szkle, zagrać w wielkie gry planszowe oraz spróbować dopasować elementy gigantycznych ekopuzzli. Przez cały czas trwania imprezy działać będzie rowerowa strefa doładowania telefonów komórkowych oraz punkt zbiórki zużytych telefonów.

Wśród atrakcji przygotowanych z myślą o uczestnikach Pikniku znajdą się też rozmowy na temat roli ekologii w codziennym życiu. Swoimi refleksjami podzielą się: człowiek roku polskiej ekologii  Ewa Smuk-Stratenwerth oraz Maria Staniszewska, Edyta Jungowska, Piotr Polk, Sidney Polak oraz Łukasz Zagrobelny.

Jedną z atrakcji będzie pokaz mody ekologicznej, podczas którego dzieci  zaprezentują własnoręcznie  przygotowane stroje z użyciem różnych odpadów. Zachęcamy również wszystkich chętnych do przyniesienia ze sobą różnego rodzaju surowców wtórnych, z których wspólnie spróbujemy zbudować wielkie EKO MIASTO. Na specjalnie przygotowanym telebimie można będzie obejrzeć różne filmy edukacyjne na temat zmian klimatu.

Na pl. Zamkowy zaprasza Miasto Stołeczne Warszawa wspólnie z Partnerami dla Klimatu, m.in.: Ambasadą Danii, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Nasza Ziemia, Klubem Gaja, Ośrodkiem Informacji ONZ w Warszawie, Centrum UNEP/GRID, Fundacją Ludzi Aktywnych, Fundacją Ekologiczna Arka, Białowieskim Parkiem Narodowym. Wszystkie organizacje przypominać będą o kwestiach dotyczących zmian klimatu.

źródło: um.warszawa.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię