Od 15 maja do 28 września br. w łódzkim parku Staromiejskim prezentowana jest plenerowa wystawa fotografii ?Planeta Ocean ? Odkrywając świat morskiej bioróżnorodności?. Wystawa jest czynna całą dobę, a wstęp na nią jest bezpłatny. Wystawie towarzyszy program edukacyjny.

Jej francuscy autorzy, Laurent Ballesta i Pierre Descamp, zostali uznani za pionierów przełomowego podejścia do tematu ochrony środowiska morskiego. Ci dwaj biolodzy morscy w poszukiwaniu unikatowego materiału zdjęciowego odbyli wieloletnią podróż w głąb oceanów, a łódzka publiczność może oglądać rezultat tych wypraw.

Prezentowane w parku Staromiejskim przy starej pętli tramwajowej (ul. Północna) wielkformatowe fotografie, w istnej feerii barw i form, ukazują nam całą bioróżnorodność nieznanego, podwodnego kosmosu.
Wystawa jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, lecz także doskonałym narzędziem edukacyjnym. Dlatego też swojego wsparcia udzielili jej najwybitniejsi polscy specjaliści od oceanów i Morza Bałtyckiego: prof. Krzysztof Skóra (Dyrektor Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, „Człowiek Roku 2007 Polskiej Ekologii”), prof. Jan Marcin Węsławski (Dyrektor Zakładu Ekologii Morza w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie), dwaj wybitni naukowcy z Zakładu Biologii Polarnej i Oceanobiologii Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krzysztof Jażdżewski (dyrektor Zakładu) i prof. Jacek Siciński, a także prof. Maciej Zalewski (dyrektor Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii pod auspicjami UNESCO w Łodzi).

Głównym założeniem oferty edukacyjnej towarzyszącej wystawie Planeta Ocean jest promowanie idei zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska morskiego. Program zmierza do tego, aby uświadomić jak najszerszej grupie osób, że oceany, pokrywające dwie trzecie ziemskiego globu, to płuca naszej planety, odwieczne źródło tlenu, energii i pożywienia.

Proponowana oferta edukacyjna obejmuje następujące elementy:

– ekspozycja zdjęć
   
Ponad 80 kolorowych fotografii o wymiarach 180 cm x 120 cm wraz z naukowymi opisami w języku polskim i angielskim autorstwa Laurenta Ballesty i Pierre'a Descampa. Wykonywane w różnych miejscach, na przestrzeni wielu lat, zdjęcia przedstawiają fascynujący świat mórz i oceanów.

– plansze informacyjne
  
15 plansz informacyjnych w formacie 180 x 120 cm z tekstami autora wystawy Pierre'a Descampa na temat różnych aspektów życia podmorskich organizmów oraz funkcjonowania ekosystemów (w tym m.in.: „Zagrożony ocean", „Podmorskie góry", „Rafy koralowe").

– zajęcia proekologiczne z dziećmi i młodzieżą
  
Specjalizujący się w dziedzinie ochrony środowiska, wykwalifikowani przewodnicy oprowadzają zorganizowane grupy po terenie wystawy. Zajęcia mają atrakcyjną formułę. Zaplanowane są dla niewielkich, maksymalnie 15-osobowych grup. Na półtoragodzinny program zajęć składają się: oglądanie zdjęć, projekcja filmu o tematyce podwodnej, krótki wykład o morskiej bioróżnorodności, konwersatorium na temat zagrożeń i sposobów ochrony środowiska morskiego. Poziom i sposób przedstawianej wiedzy jest dostosowywany do wieku odbiorców.
    
– kino letnie
   
W pawilonie multimedialnym wystawy (stary przystanek tramwajowy przy ul. Północnej) codziennie od rana do wieczora można oglądać znakomite filmy dokumentujące wyprawy Laurenta Ballesty i Pierre'a Descampa.
Oprócz tego w każdy weekend lipca i sierpnia przewidziane są specjalne atrakcje: pokazy 16 najsłynniejszych filmów o oceanach. Wyświetlone zostaną obrazy tak wybitnych twórców, jak: Jacques-Yves Cousteau, Luc Besson, czy Nicolas Hulot.

-edukacyjny portal internetowy
www.planetaocean.pl
  
Żródło szerokiej wiedzy na temat mórz i oceanów świata, przygotowany we współpracy z autorami, Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie oraz Politechniką Łódzką.
 
– ogólnopolski konkurs internetowy
www.planetaocean.pl/konkurs
   
Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o morskich ekosystemach i pobudzenie do refleksji nad sposobami ich ratowania. Aby zwyciężyć, uczestnicy będą musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i pomysłowością, proponując sposoby działania na rzecz ochrony środowiska.

Kontakt:
Fundacja Europejskie Centrum Ziemi
ul. Moniuszki 4a
90-111 Łódź
tel. 042 630 29 71 lub 0 501 135 588
e-mail: [email protected]
 

Bliższe informacjie o autorach i wystawie

www.planetaocean.pl  
www.centrumziemi.eu       
www.planetaocean.pl/konkurs

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię