Skąd się bierze woda w kranie? Czym się zajmują małże w Aquanet? Co się dzieje z brudną wodą z domów? Na takie pytania odpowiada Akcja Edukacyjna Plusk, skierowana do przedszkolaków, młodzieży szkolnej i seniorów.

Mimo różnicy wieku, te grupy łączy jedno: zamiłowanie do eksperymentów, pokazów, przykładów oraz niesamowitych opowieści ? a tych nie brakuje podczas edukacyjnych spacerów po obiektach i zakamarkach Aquanetu.

Przez tak wiele lat trwania akcji zmieniło się wszystko: spółka, technologie, Poznań, otaczający nas świat, a także młodzież. Zmieniła się również Akcja, choć jej cel pozostał ten sam: edukowanie nowych pokoleń o znaczeniu wody w życiu i kształtowanie postaw proekologicznych.

Tłumaczymy, jak wykorzystuje się wodę, jak należy ją oszczędzać oraz jak dbać o czystość rzek i jezior. Zależy nam na ukształtowaniu poczucia odpowiedzialności za stan środowiska wodnego w skali lokalnej, jak i globalnej.

Wykorzystanie nowych technologii

W dobie coraz nowszych technologii i popularności smartfonów, aby zachęcić młode pokolenia do współpracy z nami, tworzymy aplikacje i gry, jesteśmy obecni w social mediach oraz staramy się przekazywać wiedzę w nietuzinkowy sposób.

Rozwija się świat wokół nas ? rozwijamy się i my. W 2018 roku Akcja Edukacyjna Plusk będzie obchodzić okrągły jubileusz. Chcemy go uczcić, organizując drzwi otwarte, konkursy, wydarzenia kulturalne z wodą w roli głównej oraz festiwal z okazji urodzin naszej maskotki i symbolu ? Bobra Pluska.

Wybraliśmy to zwierzę nie przez przypadek: życie bobra jest nierozerwalnie związane z czystą wodą. Bobry zostały w Wielkopolsce szczęśliwie reintrodukowane, wróciły po latach niebytu i mają się coraz lepiej. Dodatkowo często są aktorami pierwszego planu na terenach obserwowanych przez kamery monitoringu, które chronią nasze ujęcia. Jesteśmy dumni z tego, że bobry stały się mieszkańcami tych obszarów.

Od przedszkolaka do seniora

Akcja Edukacyjna Plusk prowadzona jest w różnych formach, dostosowanych do wieku uczestników. Dla przedszkolaków przygotowaliśmy krótkie wycieczki po obiektach Aquanetu. W ich trakcie nasi najmłodsi goście odwiedzą ujęcie wody i obserwują świat przyrody tego szczególnego miejsca. Następnie wizytują stację uzdatniania wody i przekonują się, że pozyskiwanie wody wcale nie jest łatwym zadaniem. Poznają także naszych szczególnych pracowników, czyli małże, które wskazują nam, czy woda jest czysta. Po krótkim przekładzie z języka małży na ludzki dzieci jadą do oczyszczalni ścieków.

Ta wizyta uświadamia, jakim komfortem jest posiadanie łazienki w domu, czego nie wyrzucać do toalet i co robimy, by Warta była coraz czystsza. Dla trochę starszych dzieci ? klas I-III szkoły podstawowej ? zaplanowaliśmy zajęcia w szkole. W trakcie takiego spotkania uczestnicy w łatwy i przyjemny sposób poznają znaczenie wody w przyrodzie, wpływ zanieczyszczeń na otaczające nas środowisko, a przede wszystkim dowiadują się, w jaki sposób uzdatniamy wodę i oczyszczamy ścieki.

Dla uczniów z klas IV-VIII szkoły podstawowej także przygotowaliśmy wycieczki. Dzięki takim wyjazdom wszyscy uczestnicy mogą obserwować przebieg uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Chcemy również zwrócić uwagę na ogromne znaczenie technologii w procesie oczyszczania ścieków. Dodatkowo popularyzujemy wiedzę na temat działalności Aquanetu.

Od niedawna Aquanet do udziału w Akcji zaprasza seniorów. Najstarsi mieszkańcy szczególnie doceniają naszą bogatą historię oraz zawsze są ciekawi, jak zmieniała się technologia na przestrzeni lat. Podczas wizyt seniorów podkreślamy, jak woda wpływa na zdrowie i dobrą kondycję organizmu. Uczestnicy często pytają o kwestie oszczędzania wody lub wykorzystania deszczówki na ogródkach.

W 2016 roku w Akcji Edukacyjnej Plusk wzięło udział ponad 4 tys. osób (dokładnie 4226 osoby). Uczestniczyły one łącznie w 110 wycieczkach po obiektach Aquanetu i 51 lekcjach ekologicznych przeprowadzonych w szkołach. Zwieńczeniem przygody z Bobrem Pluskiem są zawsze materiały edukacyjne: książeczki dostosowane do grupy wiekowej, ulotki oraz drobne upominki.

Akcja Edukacyjna Plusk jest cieszącym się ogromnym zainteresowaniem programem edukacyjnym, z którego nieprzerwanie od 1998 roku korzystają najmłodsi poznaniacy.

 

Artykuł ukazał się w biuletynie EKOedukacja wydanym przez Dział Edukacji Ekologicznej z firmy Abrys.

2 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry Pani,

    Piszę do Pani w celu pozyskania informacji na temat możliwości wzięcia udziału w wycieczce dla uczniów z klas VI szkoły podstawowej, podczas której uczestnicy mogą obserwować przebieg uzdatniania wody oraz oczyszczania ścieków. Poproszę o informacje o możliwości skorzystania z takiej formy edukacyjnej dla dzieci, terminach i kosztach.
    z poważaniem Katarzyna Mańczak
    mój telefon kontaktowy: 048 668 673 883 i mail: [email protected]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię