Przeważająca większość Polaków (84%) uważa, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie, któremu trzeba aktywnie przeciwdziałać, jednak poparcie dla walki ze zmianami klimatu w porównaniu z jesienią ubiegłego roku spadło o 8% – wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP, zamówionego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
Co trzeci badany wierzy, że podczas konferencji klimatycznej ONZ w Kopenhadze, która zaczyna się za tydzień, uda się osiągnąć kompromis w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Trzy czwarte (75%) badanych jest zdania, że to UE powinna odgrywać rolę światowego lidera w walce ze zmianami klimatycznymi, co więcej ponad dwie trzecie (67%) badanych deklaruje, że byliby skłonni zapłacić więcej za czystą energię, choć niemal jednak trzecia się na to nie zgadza.
Ponad dwie trzecie Polaków (69%) jest przekonanych, że ze zmianami klimatycznymi należy walczyć, nawet gdyby miało to hamować wzrost gospodarczy. Z drugiej strony, w ciągu minionych 12 miesięcy znacząco (z 20% do 26%) wzrósł odsetek osób, które są przeciwnego zdania.
Główną korzyścią wynikającą zdaniem Polaków z walki ze zmianami klimatycznymi jest czystsze środowisko (64%). Uboczne skutki walki ze zmianami klimatycznymi to według respondentów przede wszystkim wzrost cen energii (59%). Ponad połowa ankietowanych uważa, że każde państwo członkowskie powinno samodzielnie decydować, jakie działania związane z walką ze zmianami klimatycznymi może wprowadzić, dla 37 % z nas, byłoby lepiej, gdyby decyzje w tej kwestii były podejmowane na szczeblu Unii Europejskiej.
Co drugi Polak (50%) słyszał o pakiecie klimatycznym Unii Europejskiej. Spośród jego poszczególnych założeń Polacy najczęściej słyszeli o tym, że biopaliwa do 2020 roku mają zaspokajać 10% potrzeb sektora transportowego oraz o tym, że do 2020 roku o 20% ma wzrosnąć wydajność energetyczna i wykorzystanie energii odnawialnej.
Dla połowy badanych niezbędnym warunkiem, który powinna spełnić Polska realizując założenia pakietu, jest ochrona najuboższych gospodarstw domowych przed skutkami rosnących cen energii. 37% badanych uważa, że warunkiem powinno być uwzględnienie faktu, że nasza gospodarka uzależniona jest od spalania węgla. Polacy niemal powszechnie (96%) są zdania, że powinniśmy używać więcej czystszej energii – wytwarzanej z „czystszych technologii” lub pochodzącej ze źródeł odnawialnych.
Ponad dwie trzecie (67%) badanych deklaruje, że byliby skłonni zapłacić więcej za czystą energię. 27% nie zgodziłoby się płacić więcej. Respondenci, którzy zgodziliby się płacić więcej za energię z czystych źródeł, na ogół (66%) są skłonni zaakceptować jedynie niewielką podwyżkę – do 10%. O planowanej na 7-18 grudnia światowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze słyszało 37 % z nas. Co trzeci respondent wierzy, że w Kopenhadze uda się osiągnąć porozumienie w kwestii ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez UE i inne kraje uprzemysłowione. 41% badanych uważa, że w czasie konferencji klimatycznej uda się także podjąć konkretne zobowiązania dotyczące pomocy finansowej państw bogatszych dla rozwijających się w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.