Odpowiedzialność – słowo to posiada wiele pojęć i znajduje miejsce w każdej dziedzinie życia. Wraz z dniem urodzenia każdy nabywa odpowiedzialność za środowisko przyrodnicze. Przychodząc na ten świat stajemy się jego zarządcami.

 Nie każdy jednak posiada świadomość, że to co robi ma niekiedy negatywny wpływ na przyrodę. Patrząc jak wraz z postępem cywilizacyjnym zwiększa się zanieczyszczenie środowiska naturalnego, postanowiliśmy działać  i stworzyliśmy projekt „Elektro odpowiedzialni”. Jego zadaniem jest uświadamianie społeczeństwu o odpowiedzialności, jaka na nim spoczywa, za środowisko przyrodnicze oraz edukacja z zakresu ZSEiE.

Czym jest ZSEiE? To Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny jak zepsuta suszarka do włosów, lodówka, kalkulator. W obecnych czasach rzeczy działających na prąd lub baterie jest bardzo dużo, a wraz z postępem jeszcze ich przybywa. Jednak niewiele osób jest świadomych zagrożenia jakie stanowią dla środowiska naturalnego. Szczególnie wtedy kiedy stają się one bezużyteczne i kłopotliwe dla właścicieli, którzy wolą wyrzucić je do lasu niż oddać do punktu zbiórki elektro odpadów. Ich niewłaściwe składowanie wyrządza w środowisku duże szkody, których naprawa jest często niemożliwa, a skutki odczuwalne  przez wiele lat.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Drohiczyńskiej przy dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęło się realizacji zamierzonych celów.

Działania projektowe obejmują pięć województw: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. To właśnie na terenach wschodniej Polski od października 2012 roku prowadzone są: warsztaty edukacyjne w przedszkolach i szkołach podstawowych, konkursy: Góra elektrośmieci, W poszukiwaniu elektrośmieci, Rady na elektroodpady, Dzieci poznajcie elektrośmieci.

Od maja 2013 roku przeprowadzono cztery wyjazdowe akcje edukacyjno – promocyjne tzw. Elektro Eventy, w Giżycku, Warszawie, Klonie i Drohiczynie. To jednak dopiero półmetek warsztatów, akcji podczas których grupa pokazowa Elektro Patrolu przyjmuje elektro odpady. Każde z tych działań to mały krok do uświadomienia każdego pokolenia czym jest czynna ochrona środowiska i nauki właściwego postępowania z ZSEiE. Do tej pory odwiedziliśmy prawie 100 szkół i przedszkoli, gdzie w warsztatach wzięło udział ok. 3500 młodych osób. Aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców został założony profil na Facebook’u gdzie ukazują się informacje zarówno o ZSEiE jak i o różnych innych ważnych wydarzeniach.

Efekty dotychczasowych działań pokazują jak ważny temat porusza projekt. Przed nami druga połowa wytężonej pracy edukacyjnej i realizowania zamierzonego celu. Jeszcze w wakacje będzie można spotkać „Elektro odpowiedzialnych” na Elektro Eventach, a od nowego roku szkolnego ruszamy do kolejnych placówek edukować dzieci.

Więcej informacji o projekcie, konkursach oraz zdjęcia z naszych akcji dostępne są na stronie: www.elektroodpowiedzialni.pl

 

Fot. Archiwum KSM

Fot. Archiwum KSM

Fot. Archiwum KSM

Fot. Archiwum KSM

Fot. Archiwum KSM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię