W ciągu sześciu weekendów między marcem 2013 r. a styczniem 2014 r. animatorzy pracy z młodzieżą z Polski i Niemiec zdobywają wiedzę i poznają metody z zakresu pedagogiki dzikiej przyrody oraz uczą się ich praktycznego zastosowania. Organizatorami kursu są Stowarzyszenie Naturschutzpark Märkische Schweiz oraz Fundacja Działań Kreatywnych ?Alatyr?.

W kursie weźmie udział 20 uczestników z obu krajów, którzy w ciągu roku spokają się na 6 weekendowych blokach szkoleniowych. Na kursie poznają środki i sposoby na ponowne nawiązanie więzi z dziką przyrodą, odnalezienie się w niej i w jej cyklu, na poznanie obiegu przyrody i uczestnictwo w nim. Zdobędą rówież wiedzę o narzędziach pomocnych przy towarzyszeniu innym osobom w trakcie gromadzenia indywidualnych doświadczeń w kontakcie z naturą. Przykładowe tematy kursu to: rozniecanie ognia, ssaki, czytanie tropów zwierząt, poznawanie roślin, odgłosów ptaków, orientacja w terenie, wiedza o „nature mentoring” („mentoringu w dzikiej przyrodzie”).
 
Czas między weekendowymi blokami szkoleniowymi służy indywidualnemu pogłębianu poszczególnych zagadnień tematycznych. Uczestnicy zdobywają własne doświadczenia w oparciu o treści kursów. Warunkiem pomyślnego ukończenia kursu jest samodzielne wykonywanie praktycznych i teoretycznych zadań domowych.
 
Uczestnicy mają możliwość wzięcia udziału w 4 dodatkowych spotkaniach w mniejszej grupie, służących zdobyciu praktycznych umiejętności w pracy z młodzieżą.

Informacje organizacyjne 
Grupą docelową szkolenia są osoba pracujące z młodzieżą oraz animatorzy polsko-niemieckiej wymiany młodzieżowej z Polski i z Niemiec. Kurs ma miejsce w Centrum Edukacji Przyrodniczej „Umweltzentrum Drei Eichen” pod Buckow/Märkische Schweiz w Brandenburgii. Spotkania w mniejszych grupach odbywają się w Polsce w Czarciej Podkowie koło Sarbinowa/Dębna.
 
Bloki szkoleniowe prowadzi Jörn Kaufhold, pedagog dzikiej przyrody z wieloletnim doświadczeniem, także w kontekście międzynarodowym.
 
Każdymu spotkaniu towarzaszą tłumacze, którzy cały czas będą tłumaczyć konsekutywnie. Wszelkie materiały i prezentacje są dostępne w obu wersjach językowych. Warunkiem udziału w kursie jest zainteresowanie drugim językiem i współpracą polsko-niemiecką. 
 
Koszt kursu wynosi 390,- EUR  (dla uczestników z Polski) lub 1350,- EUR (dla uczestników z Niemiec) i obejmuje 6 bloków szkoleniowych wraz z zakwaterowaniem i pełnym wyżywieniem. 
 
Organizatorzy proszą o nadsyłanie zgłoszeń do 10 lutego 2013.

Osoby kontaktowe: 
Charlotte Bergmann, Jörg Oehley
0049 33433 201
www.dreichen.de
charlotte[at]dreichen.de, jo[at]dreichen.de
 

Na kursie uczestnicy poznają środki i sposoby na ponowne nawiązanie więzi z dziką przyrodą, odnalezienie się w niej i w jej cyklu, na poznanie obiegu przyrody i uczestnictwo w nim. / Fot. Krappweis, www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię