28 lutego w warszawskim Ekocentrum w można było usłyszeć śpiewy ptaków i odgłosy żab i ropuch oraz podziwiać piękne kwiaty prosto z polskich podmokłych łąk. Dyżur poświęcony był przyrodzie mokradeł z okazji Światowego Dnia Ochrony Obszarów Wodno-Błotnych.

Tego dnia oglądając prezentację pt. „Mokradła Polski”, można było dowiedzieć się czym są torfowiska oraz gdzie rosną w Polsce najpiękniejsze storczyki, a także jakie rzadkie gatunki zwierząt żyją na bagnach, jak i na podmokłych łąkach.

Torfowiska i mokradła zalewowe i nadmorskie tworzą skomplikowany system utrzymujący wody w środowisku. W obecnym czasie, kiedy świat stoi przed obliczem  globalnego braku wody pitnej, trzeba zdać sobie sprawę, że to właśnie te obszary stanowią nasze zasoby czystej wody, najskuteczniejsze zabezpieczenie przed powodziami, przeciwdziałanie erozji i degradacji gleb,

Aby uświadomić wartość torfowisk, warto obchodzić takie święta jak wspomniany Światowy Dzień Ochrony Obszarów Wodno-Błotnych. Dzieci mogły wziąć udział w konkursie plastycznym poświęconym zwierzętom i roślinom tych środowisk, a maluchy miały do swojej dyspozycji kolorowanki.

Dorośli mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat rozpoznawania bagiennych gatunków dzikich zwierząt oraz odgłosów przyrody towarzyszących nam podczas spacerów nad wodą.

Źródło: www.naszaziemia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię