21 marca to nie tylko powitanie wiosny, ale i dzień wierzby, obchodzony przez sadzenie małych wierzb. Kultywowanie dawnej tradycji to jeden z elementów rajdu z okzji powitania wiosny na Żuławach. W programie także inne atrakcje, m.in.: konkurs plastyczny, warsztaty, spotkanie z bajarką Babcią Wierzbą.

Rajd odbędzie się  w piątek 20 marca br. w godz. 8.00 – 13.00. Rajd ma na celu m.in. kultywowanie tradycji ludowych – powitanie wiosny, zachęcenie do uprawiania wędrówek pieszych i poznawania kraju,  stosowanie w praktyce codziennego życia zasad ochrony środowiska oraz bezpieczne spędzenie Dnia Wagarowicza.

W rajdzie mogą uczestniczyć drużyny ze Szkół Podstawowych Elbląga i Powiatu Elblaskiego, które dostarczyły kartę zgłoszenia  do 10 marca br. na adres Szkoła Podstawowa nr 18, 82-300 Elbląg, ul. Węgrowska 1 lub tel/fax 55-2356376,  e-mail: [email protected], posiadają pełnoletniego opiekuna wyznaczonego przez Dyrektora Szkoły oraz są ubezpieczone we własnym zakresie. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Rajd odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne.

O godz. 12.00 na Pl. Jagiellończyka uczestnicy wspólnie powitają wiosnę konkursem wiosennych eko-gaików i  spotkanie z bajarką Babcią Wierzbą. Odbędą się również warsztaty: Wyplatanie z wikliny, Co można stworzyć z klocka drewna? Spotkanie z wierzbą energetyczną? Jakie to drzewo? Będzie również okazja, by obejrzeć pokonkursową wystawę plastyczną „Wierzba, królową Żuław” oraz kibicowania zespołom startującym w konkursach X Szkolnej Giełdy Turystycznej „Przygoda”.
 
Odbędzie się także konkurs na wiosenny gaik przyjazny Ziemi. Komisja jury podczas korowodu gaików będzie zwracała szczególnie na: estetykę wiosennego stroika, ekologiczny materiał, z którego jest wykonany i zaangażowanie dzieci w jego wykonanie.

Odbędzie się także konkurs plastyczny pt. „Wierzba – Królową Żuław”  dla  dzieci  szkół  podstawowych.  Organizatorem jest Spółdzielczy Dom Kultury  SM „Zakrzewo” i SP nr 18. Celem konkursu jest m. in. poszukiwanie  środków  wyrazu dla malarskiego przedstawienia  piękna Żuław. Konkurs adresowany jest do dzieci  szkół  podstawowych.  Każdy uczestnik wykonuje pracę dowolną, „płaską” techniką plastyczną. Prace podpisane na odwrocie należy składać w pokoju nr 6/7 w SDK do 12 marca.          

Źródło: Zielona Nić Porozumienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię