Niezwykłą wystawę przedstawiającą faunę i florę Roztoczańskiego Parku Narodowego można oglądać w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Zwierzyńcu. Wystawa pokazuje ewolucję i zmiany zachodzące w przyrodzie od pradziejów po czasy współczesne.

Zwierzyniecki Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego jest już czynny. Po trwającym prawie rok remoncie otworzono wystawę pn. "Przyroda Roztoczańskiego Parku Narodowego". Składa się ona z dioram – czyli platform, na których zainscenizowano zjawiska albo ciekawe siedliska ptaków i zwierząt.
Zwiedzanie zaczyna się od dioramy z dnem morza kredowego. Zwiedzający zobaczą wilki, jelenie, lisy, niedźwiedzia oraz dziesiątki ptaków żyjących w parku…

Odgłosy lasu, naturalnej wielkości drzewa, a także zwierzęta na wyciągnięcie ręki. Zwiedzający wystawę poczują się tu jak w prawdziwej puszczy. Wystawa ma układ chronologiczny. Pokazuje przyrodę, która istniała na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego na przestrzeni milionów lat. Obok dinozaurów można zobaczyć niemal wszystkie współczesne stworzenia: polujące wilki, dziki, rysie, węże, jastrzębie i dzięcioły. W sumie ponad 200 gatunków.
Uzupełnieniem wystawy są projekcje multimedialne, ukazujące piękno krajobrazów Roztocza.

Prezentacja jest jedną z trzech tego typu w Polsce. Każdej dioramie towarzyszy stoisko multimedialne.
Przygotowanie wystawy trwało osiem miesięcy. Jej koszt to blisko milion złotych. Środki pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wystawa pn. "Przyroda Roztoczańskiego Parku Narodowego" ma charakter stały.

Źródło: EkoLublin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię