Od września 2009 do czerwca 2013 w wybranych przedszkolach na terenie województwa kujawsko-pomorskiego prowadzone były cztery edycje projektu edukacyjnego pod nazwą ?Leśna Skrzynia Skarbów?.

Powstał on w Przedszkolu Niepublicznym „Tęcza” w Bydgoszczy przy współpracy Nadleśnictwa w Żołędowie oraz Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Bydgoszczy.  Nagrody dla wszystkich placówek biorących udział w projekcie ufundował Wydział Gospodarki  Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Bydgoszczy.

W czterech edycjach udział wzięło 80 przedszkoli i około 6000 uczestników. W roku szkolnym 2012/13 dzięki inicjatywie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli do szkolnej edycji projektu przystąpiło 10 szkół podstawowych i ponad 800 uczniów klas I-III.

W piątej edycji przedszkolnej udział wezmą:

LP.

TERMIN

PLACÓWKA

PLACÓWKA

1.

16 – 27 IX

Przedszkole nr 34

Szkoła Podstawowa nr 32

2.

30 IX – 12 X

Przedszkole Niepubliczne

„Bajkolandia”

Przedszkole Niepubliczne „Źródełko”

3.

14 X – 26 X

Zespół Szkół nr 34

Zespół Szkół Osielsko

4.

28 X – 8 XI

Przedszkole Niepubliczne „Biedroneczka”

Przedszkole nr 28

5.

11 XI – 22 XI

Przedszkole Niepubliczne „Tęczowa Kraina”, Niemcz

Przedszkole nr 7

6.

25 XI – 6 XII

Przedszkole Niepubliczne „Przedszkolna Chatka”

Szkoła Podstawowa w Niemczu

7.

6 I –  17 I

Przedszkole nr 49

Przedszkole Niepubliczne „Promyczek”

8.

20 I – 31 I

Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Serduszka”

Przedszkole Gminne „Wróżka”  Białe Błota

9.

17 II – 28 II

Przedszkole nr 66

Przedszkole nr 24

10.

3 III – 14 III

Przedszkole nr 61

Zespół Szkół Katolickich

11.

17 III – 28 III

Przedszkole nr 80

Przedszkole Niepubliczne „Skrzat”

12.

31 III – 12 IV

Przedszkole nr 16

Przedszkole nr 1 „Promyczek”, Solec Kujawski

13.

5 V – 16 V

Przedszkole nr 12

Przedszkole Niepubliczne

„Jagódka”

14.

19 V – 30 V

Przedszkole Niepubliczne „Ludzikowo”

Przedszkole Oświata

15.

2 VI – 13 VI

Przedszkole Niepubliczne

„Tęcza”

Przedszkole Oświata I

16.

16 – 27 VI

Przedszkole nr 4, Lipno

Przedszkola Niepubliczne „Borowik” i „Borowiki”

  "Leśna Skrzynia Skarbów" zawiera materiały dydaktyczne, książki, plansze, dotyczą one szeroko pojętej edukacji ekologicznej i tematyki leśnej. W roku szkolnym 2013/14 skrzynie zyskały nową oprawę plastyczną, wykonaną przez nauczycielkę Przedszkola Niepublicznego „Tęcza” mgr Aleksandrę Chojnacką. Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zakupił także kolejne pomoce: plansze demonstracyjne, podłogowe gry planszowe pt. „Przyjaciele lasu” i „Dzieci kontra śmieci”, mikroskopy, preparaty, lupy, kompasy oraz pluszowe ptaki, które wydają dźwięki.

Regulamin przewiduje przewiezienie materiałów do przedszkola i szkoły oraz pozostawienie ich na dwa tygodnie (terminarz został ustalony wspólnie na zebraniu inauguracyjnym), w tym czasie nauczyciele (lub jeden wybrany nauczyciel) realizują z dziećmi temat leśny, przyrodniczy, ekologiczny – związany z porą roku, wykorzystując udostępnione materiały. Nadleśnictwo Żołędowo i KPCEE w ramach współpracy zapraszają dzieci i nauczycieli na wycieczki dydaktyczne – o każdej porze roku.
Po zakończeniu wizyty „Leśnej Skrzyni Skarbów” nauczyciel zobowiązany jest zgromadzić materiały, stworzyć stoisko prezentujące dorobek placówki  i udostępnić organizatorom prace dzieci (zgromadzone  w albumach), wytwory dziecięce, fotografie, pomoce dydaktyczne i inne.

Wszystkie przedszkola biorące udział w programie zaprezentują swój dorobek podczas wystawy ewaluacyjnej(w czerwcu 2014).
Dla placówek biorących udział w programie nagrody specjalne ufundowały Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Bydgoszczy oraz Nadleśnictwo w Żołędowie.

Ewaluacja IV edycji
•    W roku szkolnym 2012/13 w projekcie wzięły udział 33 przedszkola z województwa kujawsko-pomorskiego. Nowością było włączenie się do działań w projekcie klas I-III ze szkół podstawowych, opieką merytoryczną nauczycieli otoczyła Grażyna Szczepańczyk (KPCEN). Klasy biorące udział w projekcie otrzymały książki G. Szczepańczyk, K. Karpińskiej pt. „Las: bogate siedlisko roślin i zwierząt”. Podczas realizacji tematów kompleksowych placówki chętnie korzystały z pomocy Nadleśnictwa w Żołędowie  i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Ekologicznej.
•    Po zakończeniu wędrówki „Leśnej Skrzyni Skarbów” przygotowano wystawy w Nadleśnictwie, które można  było zwiedzać od 1 do 27 czerwca 2013 r. – zgromadzone prace dzieci zachwycały zwiedzających – wystawę obejrzało około 500 osób.
•    W czerwcu 2013 r. odbyło się uroczyste zakończenie projektu podczas spotkania w Nadleśnictwie  w Żołędowie. Z ramienia Urzędu Miasta nagrody wręczyła Anna Engel, z ramienia Nadleśnictwa w Żołędowie Krzysztof Sztajnborn i Kazimierz Stosik. Wszystkie przedszkola biorące udział w „Leśnej Skrzyni Skarbów” tej edycji zostały uhonorowane.
W ramach spotkania nauczyciele i goście poznali zasoby edukacyjne Parku Nadleśnictwa Żołędowo, a także wzięli udział w szkoleniu leśno-przyrodniczym, prowadzonym przez Hannę Będkowską.

Specjalne podziękowania dla Pani Beaty Michałek (eksperta KPCEE) za opiekę merytoryczną, dla Pani Alicji Ciesielskiej (dyrektora Przedszkola Niepublicznego „Tęcza”) za wsparcie, dla Panów Krzysztofa Sztajnborna i Kazimierza Stosika (Nadleśnictwo Żołędowo) za życzliwość, gościnność i wszelką pomoc, dla Nauczycieli biorących udział w projekcie za entuzjazm i twórcze podejście do tematu, dla Pani Sylwii Kubiś i Pani Anny Engel (UM Bydgoszcz) za promowanie projektu, otwartość i wsparcie, dla Pani Grażyny Szczepańczyk i Krystyny Karpińskiej (ekspertów KPCEN) za pomoc, uśmiech i świetne pomysły.

Autorka projektu
Ewa Turska-Pawlicka

 

 

 

 

 

Fot. Ewa Turska-Pawlicka

Fot. Ewa Turska-Pawlicka

Fot. Ewa Turska-Pawlicka

Fot. Ewa Turska-Pawlicka

Fot. Ewa Turska-Pawlicka

Fot. Ewa Turska-Pawlicka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię