W Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT) w Krakowie trwa kino Arbores Vitae. To filmowe spotkania z niezwykłą przyrodą Puszczy Białowieskiej. Na wszystkie seanse wstęp wolny.

Przedostatni seans odbędzie się w sobotę, 22 października 2011 o godz. 19.00  (seans zostanie powtórzony w niedzielę 23 października 2011 o godz. 19.00).
Adres: Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT) ul. Powiśle 11
Wstęp wolny.

Filmy:
„Tętno pierwotnej puszczy”, cz. III – Olbrzymy i karły

(Jan i Bożena Walencik, 1995, Polska, 30 min)

„Saga prastarej puszczy”, cz. IX – Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika
(Jan i Bożena Walencik ,2007/08, Polska, 52 min)

„Tętno pierwotnej Puszczy – Olbrzymy i karły” to kolejna propozycja Kina Arbores Vitae. Puszczę Białowieską zamieszkuje wiele gatunków zwierząt i roślin. Jan i Bożena Walencikowie wkraczają w ich świat za pomocą oka kamery. Film pozwala poznać prawa i mechanizm rządzący rytmem życia w Puszczy. Drugą propozycją spotkania z Puszczą jest „Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika” z serii fabularyzowanych filmów przyrodniczych autorstwa Walencików „Saga prastarej Puszczy”. Film podgląda sóweczkę, drapieżnika wielkości wróbla, który musi samotnie poradzić sobie z potomstwem. Przyjmuje na siebie podwójną rolę, czy sobie poradzi?

Cykl towarzyszy wystawie zdjęć wielkoformatowych „Arbores Vitae – Ostatnia taka Puszcza” odbywającej się pod Wawelem i trwającej do końca października.

Recenzje filmów

"Tętno pierwotnej puszczy" cz. III – Olbrzymy i karły (Jan i Bożena Walencik 1995, Polska, 30 min)
Rośliny Puszczy Białowieskiej są podstawą życia leśnych zwierząt, szczególnie roślinożerców. Największe z nich to "puszcz imperatory", jak nazwał żubry Adam Mickiewicz. Latem żyją w małych grupach, a zimą gromadzą się w większe stada, gdzie zależnie od płci, wieku i kondycji zajmują odpowiednią pozycję. Do mniejszych roślinożerców zaliczamy dzika, choć zjada również owady, gryzonie, pisklęta, nawet padlinę. Duża część roślinnego pokarmu znika w żołądkach łosi i jeleni. Wśród gryzoni prym wiodą bobry. Najbardziej pospolite wśród puszczańskich gryzoni są nornice rude i leśne myszy. Ale najwięcej roślinnych tkanek trafia do prawdziwej otchłani miliardów miniaturowych żołądków. Nie ma takich części roślin, których nie mogłyby zjeść owady – prawdziwe karły w porównaniu z innymi mieszkańcami puszczy. Każdy – i imperator Białowieży, królewski żubr, i żerująca na liściu gąsienica wypełniają odwieczne role przypisane im przez cudownie precyzyjny, samoregulujący się mechanizm natury i odwiecznego choć niepojętego dla nas ładu. [FILMPOLSKI.PL]

Saga prastarej puszczy, cz. IX – Opowieść o sóweczce. Prawo drapieżnika (Jan i Bożena Walencik 2007/2008, Polska, 52 min)
Jest drapieżnikiem, sową wielkości wróbla. Zabija małe ptaki i gryzonie. Aby wykarmić aż ośmioro młodych, poluje w dwójnasób, bo nagle została bez partnera. Twardo doświadczona, sama jedna heroicznie opiekuje się potomstwem. Pojawia się jednak ktoś… Też drapieżnik.[FILMPOLSKI.PL]

Więcej informacji na stronie: www.arboresvitae.eu

Opowieść o sóweczce – Jan Walencik 2010

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię