Do każdego przedszkola w Chełmie trafiły tzw. trojaki – pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Są kolorowe i dostosowane do wzrostu maluchów. Podobną akcję przeprowadził Kraśnik

–  Chcielibyśmy, aby jak najwięcej mieszkańców przekonało się do segregacji śmieci. Liczymy na to, że będzie łatwiej, jeśli zaczniemy już od najmłodszych: uczniów, a nawet przedszkolaków – wyjaśnia Irena Żółkiewska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm.
 
Maluchy, które nie potrafią jeszcze ani czytać ani pisać dowiadują się, że makulaturę należy wyrzucać do otworu z niebieską klapą, na szkło jest miejsce pod klapą zieloną, a na plastik pod żółtą. 

Podobny program przeprowadzono w Kraśniku. Tamtejsze maluchy Kraśnika zbierają odpady, segregują je, dowiadują się o przetwarzaniu odpadów i jeżdzą na wycieczki ekologiczne. Wszystko w ramach programu "Najmłodsi kraśniczanie poznają zasady recyklingu”. Nowatorski projekt jest realizowany we wszystkich przedszkolach w Kraśniku. Przedsięwzięcie powstało  z myślą o sześciolatkach. 

Wiem już, że nie wolno śmiecić, bo zobaczyłem, jak dużo śmieci leży na ulicach. Gdyby każdy tak rzucał śmieci, to świat byłby brudny. Ja będę teraz wyrzucał wszystko tylko do odpowiedniego śmietnika. Oddzielnie papier, oddzielnie szkło i inne odpadki – tłumaczy sześcioletni Damian z Kraśnika. 

Przeprowadzono też  akcję zbierania makulatury. W każdym z przedszkoli wydzielono specjalne pomieszczenia na odpady papierowe, które będą przynosić najmłodsi. Za pieniądze ze sprzedaży makulatury będą zakupione drzewa, które następnie dzieci posadzą w przedszkolnych ogrodach. Finałem ma być konkurs plastyczny dla wszystkich przedszkolaków pt. "Nie ma rady na odpady”.

Program jest realizowany wśród tak młodych dzieci, bo ma w nich zaszczepić postawę proekologiczną. Podstawowym celem jest przekonanie najmłodszych do konieczności segregowania śmieci i dbania o otaczające ich środowisko. Organizatorzy liczą, że dzieci zaniosą wiedzę z przedszkolado domów i  przekonają do segregacji odpadów swoich rodziców.

Źródło: www.ekolublin.pl, www.dziennikwschodni.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię