Gdzie można bezpłatnie oddać swoją zużytą świetlówkę, czy starą pralkę? Jakie przepisy regulują gospodarowanie zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce? W jaki sposób można nawiązać współpracę z ElektroEko? Na te i inne pytania odpowiedź można uzyskać dzwoniąc na uruchomioną właśnie przez ElektroEko bezpłatną infolinię 0800 000 080.
O infolinii, jak również o możliwości przekazania zużytych świetlówek do sklepów, informują ulotki dostępne w hipermarketach Leroy Merlin i Tesco w całym kraju. Odwiedzając te właśnie hipermarkety warto zajrzeć na stoisko oświetleniowe, gdzie zainstalowano dodatkowe punkty informacyjne. Dowiemy się w nich dlaczego warto oddawać zużyte świetlówki do sklepu, jak również dokąd trafiają te, które
w sklepie zostawimy.

Od początku listopada 2006 w prasie, na billboardach i w internecie prowadzona jest kampania edukacyjna, której celem jest przekonanie Polaków, że zużytych świetlówek wyrzucać nie należy. Ze względu na zawartą w nich niewielką ilość szkodliwej dla zdrowia rtęci i zagrożenie, jakie stwarzają one dla środowiska, według obowiązującego prawa powinniśmy je przekazywać do odpowiednich punktów zbierania – np. sklepów.

Od 16 listopada stoiska informacyjne kampanii edukacyjnej zainicjowanej przez organizację ElektroEko pojawiły się także przy regałach z oświetleniem w hipermarketach sieci:

· Leroy Merlin
(Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Kraków, Białołęka, Piaseczno, Warszawa, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Gliwice, Żory, Bielsko-Biała, Sosnowiec, Poznań, Swarzędz i Kalisz);

· Tesco:
(Wrocław, Głogów, Jelenia Góra, Lubin, Wałbrzych, Świdnica, Bydgoszcz, Włocławek, Łódź, Skierniewice, Lublin, Gorzów, Zielona Góra, Kraków, Warszawa, Rzeszów, Stalowa Wola, Mielec, Gdynia, Bielsko-Biała, Bytom, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Rybnik, Tarnowskie Góry, Tychy, Częstochowa, Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Olsztyn, Poznań, Kalisz, Stargard Szczeciński, Szczecin.

Odwiedzając stoisko informacyjne obejrzeć możemy krótki film animowany pokazujący cykl życia świetlówki od wytworzenia do przekazania zużytej do przetworzenia, wstawić przyniesione ze sobą zużyte świetlówki do specjalnych pojemników, jak również otrzymać ulotkę z numerem bezpłatnej infolinii, gdzie można zadzwonić w celu uzyskania informacji nie tylko związanych ze zużytymi źródłami światła, ale również z innymi zużytymi sprzętami elektrycznymi i elektronicznymi.

Infolinia działa od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10:00 do 15:00, a pracujący przy jej obsłudze konsultanci mają dostęp do strony www.elektroeko.pl i stale aktualizowanej, ogólnopolskiej bazy gminnych punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.


ElektroEko to jedna z pierwszych w Polsce organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Powołana została do życia przez producentów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetleniowego, by w ich imieniu tworzyć w Polsce efektywny system zbierania, przetwarzania i recyklingu sprzętów takich, jak np. świetlówki liniowe czy świetlówki kompaktowe, zwane także żarówkami energooszczędnymi.

Co warto wiedzieć o świetlówkach

Jakie rodzaje zużytych źródeł światła objęte są zakazem wyrzucania?

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 29 lipca 2005 r. precyzuje, że do odpowiednich punktów zbierania powinny trafiać:
· oprawy oświetleniowe do lamp fluorescencyjnych, z wyjątkiem opraw oświetleniowych stosowanych
w gospodarstwach domowych
· liniowe lampy fluorescencyjne, czyli popularne świetlówki liniowe (długie rurki);
· kompaktowe lampy fluorescencyjne, czyli popularne żarówki (świetlówki) energooszczędne;
· wysokoprężne lampy wyładowcze, w tym ciśnieniowe lampy sodowe oraz lampy metalohalogenkowe, czyli lampy używane często w dużych halach fabrycznych, oświetleniu osiedli, centrów miast, obiektów sportowych;
· niskoprężne lampy sodowe wykorzystywane w oświetleniu drogowym, węzłów kolejowych, portów lotniczych;
· pozostałe urządzenia oświetleniowe służące do celów rozpraszania i kontroli światła.

Gdzie mogę oddać zużyte świetlówki?

Zużyte świetlówki można oddać w każdym sklepie czy hurtowni, która sprzedaje takie świetlówki, pod warunkiem, że kupujemy nową. Każdą ilość zużytych świetlówek można oddać w lokalnych punktach zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Ich adresy znajdziesz na stronie www.elektroeko.pl

Czy sklep musi przyjąć moje zużyte świetlówki,
jeśli nie kupuję nowych lub jeśli oddaję więcej zużytych świetlówek niż kupuję nowych?

Sklep nie ma takiego obowiązku, ale wiele sklepów przyjmuje zużyte świetlówki, nawet gdy nie kupuje się nowej lub jeśli oddaje się więcej zużytych świetlówek niż kupuje nowych. Warto wcześniej sprawdzić czy jest to możliwe w danym sklepie.

Czym różni się zwykła żarówka od świetlówki?

Żarówki, jak nazwa wskazuje to lampy żarowe. Emitują one światło z rozgrzanego do wysokiej temperatury żarnika zawartego wewnątrz szklanej bańki lampy – to dlatego jednocześnie oddają do otoczenia ciepło. Nie zawierają szkodliwych dla zdrowia związków, ale są bardzo mało efektywne. Tylko 7% do 9% energii emitowane jest w postaci światła, zaś reszta energii wypromieniowana jest w postaci ciepła.

Świetlówki to lampy wyładowcze , które emitują światło w wyniku wyładowania w parach rtęci. Dzięki temu, w porównaniu do żarówek, są bardziej sprawne energetycznie, gdyż energię pożytkują głównie na emitowanie światła, a nie na wydzielanie ciepła. Ponieważ zawierają one rtęć traktowane są jako odpad niebezpieczny.

Dlaczego zużyte świetlówki są niebezpieczne dla środowiska?

Świetlówka zawiera niewielką ilość rtęci (ok. 5mg.) zamkniętej szczelnie w bańce lampy. Z chwilą jej uszkodzenia rtęć w formie oparów wydostaje się z niej. Jeśli do pęknięcia dojdzie np. w typowym kontenerze na śmieci, rtęć może z niego przedostać się do otoczenia powodując jego skażenie. Wraz z wodą deszczową trafić może także do zbiorników wodnych. Rtęć metaliczna, jak też i opary rtęci, są wysoce niebezpieczne dla zdrowia ludzi
i zwierząt Zatrucie rtęcią w przypadkach ekstremalnych powoduje uszkodzenie układu nerwowego, co prowadzi m.in. do zaburzeń wzroku, słuchu, mowy, koordynacji ruchu etc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię