fot. oatsy40 (CC BY 2.0)

Runo lasów bukowych Pojezierza Łagowskiego jest wzbogacone poprzez nasadzenia roślin, m.in. przylaszczki pospolitej, czosnku niedźwiedziego czy fiołka leśnego.

– Przedsięwzięcie polega na pobraniu roślin (cebulek) runa leśnego ze stanowisk ich naturalnego występowania i rozmnożeniu ich na szkółce leśnej. W końcowym etapie tak wyhodowane rośliny są wysadzona w wybrane miejsca, które naniesiono na mapy, założono ewidencję z podaniem gatunku, pochodzenia, datą i ilością wysadzonych sztuk na poszczególnych płatach – wyjaśnia nadleśniczy Nadleśnictwa Sulęcin Witold Wasylków.

Leśnicy liczą, że rośliny nasadzone przez człowieka będą stanowić przyczółki, z których te gatunki zaczną rozprzestrzeniać na sąsiednie powierzchnie. Przez cztery lata udało się wyhodować ponad 10 tys. sztuk roślin 12 gatunków, wśród nich przylaszczkę pospolitą, marzankę wonną, czosnek niedźwiedzi czy fiołek leśny.

Dorodne buczyny w Łagowsko-Sulęcińskim Parku Krajobrazowym są interesującym obiektem przyrodniczym i turystycznym na Ziemi Sulęcińskiej. Lasy są położone na pofałdowanym terenie pośród wielu jezior Pojezierza Łagowskiego.

Mikroklimat wzgórz, dochodzących do ponad 220 m n.p.m., z obecnością jezior oraz charakterem gleb, utworzył ustępujący lodowiec. Na tym terenie przeważają dorodne żyzne i kwaśne buczyny z domieszką sosny, dębu i jaworu ? to zarazem swoisty łącznik między buczyną pomorską i reglowymi buczynami górskimi.

Runo w drzewostanach bukowych stanowi ostoję rzadkich i ginących gatunków roślin, takich jak: marzanka wonna, perłówka jednokwiatowa czy żywiec cebulkowy, jednak w przypadku buczyn w rejonie Łagowa i Sulęcina ekspansji tych roślin nie sprzyja brak światła, które z trudem przebija się do podłoża przez wysokie korony drzew – panuje tam leki półmrok.

Nadleśnictwo Sulęcin (Lubuskie) realizuje projekt z prof. Andrzejem Brzegiem z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Buczyny łagowsko-sulęcińskie objęte zostały ochroną w ramach sieci Natura 2000. Opisany projekt jest finansowany z budżetu Lasów Państwowych.

źródło:  PAP – Nauka w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię