28 sierpnia po raz kolejny przewodnicy Klubu Kniejołaza poprowadzą wszystkich chętnych w głąb najdzikszych zakątków wschodniej części Puszczy Bukowej koło Szczecina. Uczestnicy Rajdu zmierzą się z nieokiełznaną przyrodą zamkniętą w rezerwatach jak i tą bardziej cywilizowaną w ogrodzie dendrologicznym. Jak zawsze na Rajdzie Kniejołaza nie może zabraknąć ogniska oraz konkursu z nagrodami.

Rajd wyruszy z pętli autobusowej linii 79 w Śmierdnicy, ul. Pyrzycka / ul. Zadumana; rozpocznie się ok. godz. 9:15 (zbiórka), a 9:30 (wymarsz)
Rajd potrwa ok. 7 godzin.
Dojazd: autobus linii 79 z Basenu Górniczego (odjazd 8:38)
Miejsce startu i zakończenia: Pętla autobusowa linii 79 w Śmierdnicy, ul. Pyrzycka / ul. Zadumana (Mapka)

Rajd Kniejołaza prowadzi przez Wzgórza Bukowe cechujące się wyjątkową rozmaitością warunków glebowych, wodnych, a także klimatycznych. Na terenie Puszczy wyróżniono 86 zespołów roślinnych, z których trzynaście stanowią zespoły leśne. Największym zbiorowiskiem, dzięki któremu Puszcza zawdzięcza swoją nazwę jest Buczyna Pomorska. Buki zajmują największą powierzchnię spośród innych występujących na terenie parku zbiorowisk.

Z wymierających lub zagrożonych na Pomorzu roślin w buczynach spotkać można storczyki (np. buławnika czerwonego i gnieżnika leśnego turzyce rozsuniętą i czerńca gronkowego). Efektowne, pokrywające strome zbocza zbiorowiska kwaśnej buczyny i kwasolubne lasy bukowo-dębowe cechują się znacznym udziałem mszaków.

W dolinach strumieni występują zróżnicowane lasy łęgowe, z których na szczególną uwagę zasługuje jesionowy łęg podgórski bardzo rzadko spotykany na niżu Polski. W łęgach tych spotkać można osobliwości florystyczne: turzyce zgrzebłowatą (jedyne stanowisko na polskim niżu), czartawę pośrednią, przełącznika górskiego.W bezodpływowych zagłębieniach występują olsy.

Poza lasami do cennych ze względu na występowanie chronionych i zagrożonych gatunków roślin należą zbiorowiska torfowiskowe z mszarami, na których spotkać można m. in. rosiczkę okrągłolistną i bagno zwyczajne (zwane też bagniakiem, dzikim rozmarynem lub rozmarynem leśnym), kompleksy turzycowisk, trzcinowisk i wilgotnych łąk nad rzekami i jeziorami. W wodach stwierdzano takie unikatowe gatunki jak np. jezierze giętka, elismę wodną i paproć – salwini pływająca.

W południowo-wschodniej części Puszczy Bukowej, w pobliżu wsi Glinna znajduje się ogród dendrologiczny, założony w 1823 r. pierwotnie jako szkółka leśna. Gospodarzem ogrodu jest Nadleśnictwo Gryfino, a opiekunem naukowym prof. Jerzy Tumitowicz. Na powierzchni 3,61 ha rośnie już ponad 360 gatunków drzew i krzewów pochodzących z prawie całego świata.

 

Wzgórze Bukowe cechuje się wyjątkową rozmaitością warunków glebowych, wodnych, a także klimatycznych. / Fot. www.bukowa.szczecin.pl

Na terenie Puszczy wyróżniono 86 zespołów roślinnych, z których trzynaście stanowią zespoły leśne.spotykany na niżu Polski. / Fot. www.bukowa.szczecin.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię