Jeśli lubisz majsterkować, zrobiłeś z butelki po soku lampkę nocną albo z wysłużonego piecyka gazowego – grill, zgłoś swój przedmiot do wspólnego konkursu „Trybuny Górniczej” i firmy Vattenfall „Stylowy recykling”. Wystarczy wykorzystać niepotrzebną nam rzecz i stworzyć z niej coś nowego.

Co począć ze starym kloszem od niemodnej już lampy albo z pralką, która służyła nam przez dziesięć lat? W ramach recyklingu, stare graty trafiają najczęściej do wyznaczonych zbiornic. Bywa jednak, że z różnych względów ciężko jest się nam z nimi rozstać. W czasach, gdy konsumpcjonizm wymusza kupowanie ciągle czegoś nowego, pojawiają się wśród nas pasjonaci, potrafiący zmieniać dotychczasowe funkcje przedmiotów, darując im nowe życie. Takie pomysły warto sprzedać!

Co zatem należy zrobić, aby wziąć udział w stylowym konkursie? Stworzyć przedmiot lub budowlę z rzeczy już nam niepotrzebnych. Mogą to być opakowania po produktach, stare meble, sprzęt AGD. Chodzi o to, by po latach nadać im nowe funkcje. Przedmiot należy następnie sfotografować, opisać oba jego wcielenia, a następnie zgłosić do konkursu poprzez stronę internetową www.nettg.pl  Tam też można zapoznać się z regulaminem zabawy. Na autorów najlepszych pomysłów czekają atrakcyjne nagrody. I pamiętajmy, że nasze codzienne przyzwyczajenia mają wpływ na środowisko i klimat. Czy wiecie, że każdy mieszkaniec Ziemi zużywa średnio 137 kg stali rocznie?

Zużycie materiałów jest o wiele większe niż sądzimy. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj stykamy się tylko z produktami finalnymi. Widzimy stal w naszej pralce lub lodówce, lecz tony rudy, z której zostały wytopione, już nie – zauważa Marek Knapik z Działu Komunikacji Społecznej gliwickiego Vattenfalla.

Mało kto wie, że produkcja niektórych wyrobów złotniczych jest niewiarygodnie uciążliwa dla środowiska. Na przykład wykonanie złotych obrączek dla nowożeńców wymaga wykopania w ziemi dziury o szerokości 3 m i głębokości 1,8 m, a następnie przetopienia tony rudy, najczęściej przez ługowanie cyjankami.

W konkursie należy stworzyć przedmiot lub budowlę z rzeczy już nam niepotrzebnych.

Warto zmieniać dotychczasowe funkcje przedmiotów, darując im nowe życie.

Zamiast wyrzucać, lepiej wykorzystywać w kreatywny sposób niepotrzebne nam przedmioty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię