Krakowski magistrat już po raz dziewiąty organizuje 28-29 maja Krakowski Festiwal Recyklingu – cykl przedsięwzięć promujących zbiórkę surowców wtórnych oraz możliwości ich wykorzystania. Ideą Festiwalu jest promowanie recyklingu jako szansy na rozsądne i ekologiczne gospodarowanie ograniczonymi zasobami naturalnymi Ziemi.
Głównym adresatem przekazu festiwalowego nie są fachowcy i specjaliści (choć ich spotkania to nieodłączny element wydarzenia), ale mieszkańcy miasta, których tą formą gromadzenia odpadów trzeba zainteresować. Formuła Festiwalu sprawia, że poważna tematyka może być również źródłem dobrej, bezpiecznej zabawy i atrakcyjnych doznań. Zagadnienia dotyczące odpadów osadzone są w trakcie festiwalu w kontekście, który ułatwia rozmowę o nich, upraszcza i uatrakcyjnia komunikat. Nie brakuje więc konkursów, gier itp. Są też oczywiście dyskusje fachowców.
Ponadto tradycyjnie odbędzie się zbiórka surowców, za które organizatorzy rozdawać będą sadzonki drzew i kwiatów oraz upominki.
W ośmiu edycjach Festiwalu zebrano: 192 930 kg papieru, 15 110 kg butelek PET, 87 660 kg szkła, 9 330 kg puszek aluminiowych, 11 300 kg baterii, 12 300 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego i 13,4 kg termometrów rtęciowych.
W roku bieżącym dla uczestników Festiwalu przygotowana będzie na Błoniach edukacyjna mega gra planszowa „EkoPoly” o wymiarach 30x30m, gdzie jej gracze poruszając się po niej, będą mogli „kupować” m.in. proekologiczne instalacje. Pierwszego dnia festiwalu, w grze wezmą udział aktorzy z produkcji TVN W11 oraz Detektywi, jak również aktorzy krakowskich teatrów oraz rozegrane zostaną mistrzostwa Krakowa dziennikarzy w grze EkoPoly.
W Krakowie co roku każdy człowiek produkuje ich aż 262 kilogramów! Jedna krakowska rodzina co miesiąc wywozi ich z domu pełen samochód! W ciągu kolejnych 12 miesięcy, gdyby ich nie wywozić, każdy z nas wypełniłby nimi po sufit całe swoje mieszkanie. Dziś odzyskujemy około 10% domowej produkcji odpadów.