Rezerwat przyrody ?Dąbrowa Radziejowska? o powierzchni 51,71 ha jest miejsce trochę skrytym i magicznym, ale również wspaniałym terenem do rodzinnego odpoczynku. Mogą go odwiedzać podróżujący trasą krajową nr 8, nr 50 lub drogą wojewódzką nr 579, aby chociaż na chwilę zaczerpnąć świeżego powietrza. W pobliżu rezerwatu przebiega czarny szlak turystyczny łączący Radziejowice z Międzyborowem. Rezerwat leży w 93,94, 99, 100 oddziale. Numery wielu oddziałów można znaleźć na tzw. słupkach oddziałowych.

Rezerwat został utworzony w 1984 roku, aby zachować rzadko spotykany typ lasu – dąbrowę świetlistą Potentillo albae-Quercetum wraz z wieloma rzadkimi i chronionymi gatunkami runa oraz wszystkim znanym połaciom konwalii majowej. Dąbrowa świetlista charakteryzuje się m.in. lukami w koronach drzew. Również po za obszarem rezerwatu można spotkać dąbrowę świetlistą, w której spotyka się również piękne przylaszczki.

O każdej porze roku lasy w okolicy „Dąbrowy Radziejowskiej” wyglądają inaczej. Wiosną, kiedy liście na drzewach jeszcze nie są w pełni rozwinięta na dnie lasu w warstwie runa rozpościerają się urocze kobierce zawilca gajowego, czasami przez niektórych nazywanym koziogryziem. Latem jest to miejsce dające miły chłód przed palącym słońcem. Jesienią ukazywana jest cała paleta naturalnych barw i wspaniały szum opadających liści. Zimą jest to teren wydawałoby się bardzo surowy, wręcz opuszczony przez wszystkie istoty żywe. Nic bardziej mylnego, to właśnie zimą można obserwować, wydaję się najlepiej zachowania wielu zwierząt, które w inne pory roku są dużo mniej zauważalne.

Mimo kilku trendów panujących w gospodarce leśnej, które nie zawsze były pozytywne na przestrzeni ostatnich 100 lat, udało zachować się niezwykłość tych Radziejowskich Lasów. Dzięki wieloletnim staraniom leśników możemy podziwiać piękne drzewostany dębowe. Głównym gatunkiem w rezerwacie jest, jak nazwa wskazuje – dąbrowa – oczywiście dąb, lecz w drzewostanie obecny jest również grab, który czasami przybiera wręcz magiczne kształty. Spotyka się również lipy, sosny, brzozy, leszczyny i inne gatunki drzew, krzewów. Podczas wędrówki możemy usłyszeć poszukującego pożywienia dzięcioła czy napotkać na sarnę lub baraszkującą wśród pni wiewiórkę. Również bogactwo grzybów jest ważnym elementem lasów dębowych, co wydaje się podkreślają kolorowe huby.

Teren pokryty dębowymi lasami jest również ciekawy pod względem poziomej budowy gleby, czyli geomorfologii. Jest to teren znajdujący się na morenie dennej (dolnej) o ciekawym ukształtowaniu. Opisywane lasy są również miejscem, gdzie można przemieszczać się rowerem, jednak po opadach mogą wystąpić małe trudności z przejazdem jednośladem, jednak czym byłaby wędrówka bez przygód. Będąc w lasach w okolicach Radziejowic, warto również zwiedzić same Radziejowice, czy udać się na krótki spacer po ulicach zabytkowego Żyrardowa. Jednak o tych miejscach może innym razem.

Zapraszam do odwiedzania lasów i odkrywania niezwykłej rodzimej przyrody.

mgr inż. Łukasz Tyburski
specjalista ds. ochrony środowiska
leśnik
[email protected]
 

O każdej porze roku lasy w okolicy „Dąbrowy Radziejowskiej” wyglądają inaczej. / Fot. Łukasz Tyburski

Mimo kilku trendów panujących w gospodarce leśnej, które nie zawsze były pozytywne na przestrzeni ostatnich 100 lat, udało zachować się niezwykłość Radziejowskich Lasów. / Fot. Łukasz Tyburski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię