Pod taką nazwą prowadzona jest przez Fundację PGNiG kampania edukacyjna w zakresie ochrony powietrza, do której przystąpiło już blisko 1000 szkół oraz ponad 170 gmin. Najwięcej uczestników pochodzi z województw śląskiego, małopolskiego i mazowieckiego, czyli terenów o złej jakości powietrza. 

Szkoły, które biorą udział w programie otrzymały tzw. ANTYSMOGBOXY ? specjalne zestawy edukacyjne, zawierające scenariusze lekcji oraz pomysły na doświadczenia i eksperymenty naukowe dla klas I?III. Na ich podstawie do 27 kwietnia nauczyciele przeprowadzą serię pięciu lekcji ekologicznych, poświęconych zanieczyszczeniom powietrza i sposobom na walkę z nimi. Trzy szkoły, w których odbyły się najlepsze i najbardziej kreatywne lekcje otrzymają warte 30 000 złotych nowoczesne wyposażenie dla pracowni przyrodniczych.

? Bardzo się cieszymy, że nasz program spotkał się z tak dużym zainteresowaniem zarówno wśród szkół, jak i gmin. Jakość powietrza w Polsce jest realnym problemem, a jednym z głównych sposobów na walkę z tym niekorzystnym zjawiskiem jest ciągła edukacja i budowa świadomości ekologicznej ? powiedział Łukasz Kroplewski, Wiceprezes PGNiG SA.

Oprócz serii lekcji edukacyjnych, w jednej ze szkół w każdym z 16 województw pojawi się Radek Brzózka, ambasador programu ?Powietrze bez śmieci?. Prezenter telewizyjny i popularyzator nauki weźmie udział w lekcjach pokazowych, podczas których wspólnie z dziećmi i nauczycielami przeprowadzi eksperymenty naukowe, związane z zanieczyszczeniami powietrza.

? Chcemy, aby już od najmłodszych lat dzieci dowiadywały się jak dbać o środowisko naturalne i przekazywały tę wiedzę swoim rodzicom. Tylko wspólnie możemy sprawić, że w przyszłości będziemy oddychać czystszym powietrzem ? podkreśla Zbigniew Kajdanowski, Prezes Fundacji PGNiG.

Gminy, które zgłosiły się do programu powalczą o możliwość wybudowania Naukowej Stacji Zabaw PGNiG o wartości około 100 tysięcy złotych, która zostanie sfinansowana przez organizatorów programu. Do wygrania jest 5 tego typu placów zabaw, a o wyborze gmin zadecyduje głosowanie internautów. Wesprzeć swoją gminę można poprzez stronę www.powietrzebezsmieci.pl. Do oddania głosu niezbędne będzie zapoznanie się z przygotowanym materiałem edukacyjnym o zanieczyszczeniach powietrza i udzielenie odpowiedzi na proste pytanie ekologiczne. By wyrównać szanse wszystkich gmin, w głosowaniu zwyciężą te, które otrzymają największą liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców. Głosowanie potrwa do 28 lutego, a ostatnią zwycięską gminę poznamy 2 marca.

Fot. Depositphotos

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię