W tym roku upływa 20 lat od powstania Parku Krajobrazowego Puszczy. Z tej okazji odbędzie się wiele ciekawych przedsięwzięć proekologicznych.

Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej jest największym parkiem krajobrazowym w województwie podlaskim i drugim co do wielkości w kraju. Zajmuje powierzchnię około 75 tys. ha, a wraz z otuliną ponad 126 tys. ha. Swoim zasięgiem obejmuje prawie całą Puszczę Knyszyńską, która otacza Białystok łukiem od północnego zachodu po południowy – wschód. 

„Rok 2008 rokiem Puszczy Knyszyńskiej” to inicjatywa, której celem jest podniesienie rangi tego obszaru, podkreślenie walorów, jakie posiada knyszyński kompleks leśny, ze szczególnym wzmocnieniem przesłania o kooperacji wszystkich instytucji, organizacji i innych jednostek w działaniu na rzecz ochrony środowiska.

Oto czekające nas jeszcze wydarzenia jubileuszowe:

– w ramach współpracy ze stowarzyszeniem „Uroczysko” planowana jest realizacja projektu „Promocja zrównoważonego rozwoju, zdrowego i ekologicznego stylu życia z wykorzystaniem potencjału Puszczy Knyszyńskiej”, a w nim cyklu szkoleń skierowanych do nauczycieli, przewodników, pracowników administracji w zakresie rozpoznawania, dostrzegania oraz umiejętnego interpretowania zasobów przyrody. Szkolenia przeprowadzone będą w IV, VI, IX 2008 i 2009 r.;

– w dniach 20-21 września br. będzie miał miejsce VI Podlaski Rajd  Długodystansowy „ZAŻYNEK 2008”. Impreza od lat cieszy się dużą popularnością  wśród ludzi uprawiających turystykę aktywną. Długości tras, mianowicie 100 i 300 km,  odpowiednio piechurom i rowerzystom mówią same za siebie. Patroni: Marszałek Województwa Podlaskiego, Wojewoda  Podlaski, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej;

– w dniach 4-5 października b r. odbędzie się  X Rajd Pieszy „ Jesień w Puszczy”. Impreza organizowana jest przez Regionalny Oddział PTTK Białystok, Młodzieżowy  Klub Turystyczny, SP w Michałowie. Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej objął  imprezę Patronatem Honorowym ; Zgłoszenia należy przesyłać na adres [email protected].

Żródło: www.wrotapodlasia.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię