Sowa z toreb foliowych, orka z opon samochodowych i dętek, słoń z butelek PET ? tego typu rzeźby wykonane z surowców wtórnych można podziwiać na składowiskach odpadów komunalnych w woj. dolnośląskim, na których zakończono prace rekultywacyjne.

Bardzo dobre miejsce do prowadzenia edukacji ekologicznej mogą stanowić składowiska odpadów ? obszary, w których przez dziesiątki lat gromadzone były olbrzymie ilości odpadów i wcześniej stanowiły zagrożenie, a obecnie zamieniają się powoli w zielone wzgórza. Wiedzą o tym przedstawiciele województwa Dolnośląskiego. ? Chcielibyśmy, aby zrekultywowane składowiska odpadów były nie tylko miejscem spotkań czy rekreacji dla społeczności lokalnej, chcielibyśmy także, by stały się także zieloną szkołą ? tłumaczą reprezentanci Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej.

Pomysłowe rzeźby z surowców wtórnych umieszczone zostały na składowiskach, na których zakończono prace rekultywacyjne. Składowiska zajmują łączną powierzchnię ponad 21 ha i leżą na terenie woj. dolnośląskiego w: Polanicy Zdrój, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie, Jędrzychowie, Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach, Sulęcinie i Stróży. Na każdym z rekultywowanych miejsc ustawiono tablice edukacyjne, stoły z europalet oraz ławki z opon i płyt OSB. Umieszczono też tam kosze do selektywnej zbiórki odpadów. Bardzo ciekawą inicjatywą jest stworzenie w tych miejscach recyklingowych rzeźb: sowy z toreb foliowych, orki z opon samochodowych i dętek oraz słonia z butelek PET.

Z czego wykonano rzeźby?

Rzeźba Sowy wykonano przy użyciu różnego rodzaju zużytych toreb foliowych, drutu złomowanego różnej średnicy, starych guzików, gałęzi i żelbetonu. Stelaż został oklejony warstwami foli, w taki sposób, aby powstał kształt sowy. Natomiast do stworzenia postaci orki wykorzystano zużyte opony i dętki samochodowe oraz drut złomowany różnej grubości. Na metalową konstrukcję zostały zamocowane, za pomocą klejenia i zszywania drutem, pasy z opon i dętek samochodowych, docinane i formowane tak, aby uzyskać kształt orki. Rzeźba została osadzona w żelbetonowym postumencie, barwionym na niebiesko, o strukturze przypominającej morskie fale i wykonanym przy pomocy formy silikonowej.

Rzeźba Słoń wykonana została z butelek PET. Z butelek pięciolitrowych powstała nasada trąby słonia, a 1,5 litrowe wykorzystano do utworzenia korpusu rzeźby i trąby. Z mniejszych butelek powstały nogi, głowa, ogon oraz kły. Cała rzeźba zbudowana została na stelażu z drutu zbrojeniowego różnej grubości, a następnie osadzona w żelbetonowym postumencie. Do wykonania postumentu został wykorzystany drobny złom metalowy i beton. Poza cementem, piaskiem i klejem wszystkie elementy rzeźby pochodzą z odpadów.

Pomysłowe zagospodarowanie funduszy

Samorząd województwa wraz z dziewięcioma gminami zainicjował projekt, którego operatorem jest Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa ? mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Wrocławiu. Inicjatywa ta została dofinansowana w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W efekcie nawiązanej współpracy udało się pozyskać z tego Programu ponad 14,5 mln zł bezzwrotnej dotacji na zadanie wyceniane na ponad 19,6 mln zł. Dzięki tym środkom uporządkowano skarpy i wierzchowiny składowisk, odgazowano złoża oraz uszczelniono przed migracją wód opadowych. Wykonano również warstwy odwadniające oraz okrywy rekultywacyjne (biologiczne) wraz z nasadzeniami roślinności. Niezabezpieczone składowiska stanowiły zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Źródło: portalkomunalny.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię