Ścieżka biegnie od wsi Koty bitą drogą gruntową wzdłuż rzeki Gać do jej ujścia do Narwi, następnie ostro zakręca w kierunku wschodnim do mostu drewnianego przez Narew do wsi Bronowo.

Nazwa ścieżki
Ścieżka przyrodnicza Koty – Bronowo (Łomżyński Park Krajobrazowy)
Długość ścieżki
7 km
Czas przebycia
 
Trasa (miasta)
Koty – Bronowo
Opis Jakkolwiek ścieżka przebiega poza granicami parku krajobrazowego (w całości leży w jego otulinie) na znacznej długości, szczególnie w części południowej umożliwia obserwację terenów wschodniej części parku (rejon Olszyny Pniewskiej i otaczających ją łąk).

Rodzaj i jakość drogi umożliwiają poruszanie się po niej pieszo, rowerem czy też samochodem. W tym momencie należy uczynić jedno zastrzeżenie – wiosną, kiedy w dolinie Narwi pojawiają się rozlewiska, środkowa część trasy, znajdująca się w pobliżu Narwi jest dostępna tylko dla pieszych, a w latach kiedy rozlewiska są szczególnie rozległe i głębokie, zupełnie niemożliwa do przejścia.

Po wyruszeniu ze wsi Koty idziemy w kierunku północnym ok. 1 km, aby dojść do rzeki Gać. Odtąd rozpoczynają się tereny atrakcyjne przede wszystkim ornitologicznie – Przystań. Na odcinku od miejsca, gdzie droga ścieżki dochodzi do brzegu rzeki Gać – aż do ujścia Gaci do Narwi (ok. 2,5 km) – w okresie od końca III do końca VI spotykamy wiele atrakcyjnych gatunków ptaków(gęsi, kaczki, kuligi, rycyki, bekasy, bataliony, czaple białe –purpurowe – siwe, bociany czarne, żurawie, bieliki, orliki krzykliwe, sokoły wędrowne) i dużych ssaków (łoś, jeleń, sarna, dzik, wilk, lis, jenot, bóbr, norka amerykańska).


Źródło: Łomżyński Park Krajobrazowy

Na ścieżce można spotkać wiele atrakcyjnych gatunków ptaków, m.in. bekasy. / Fot. Łomżyński Park Krajobrazowy

Bobry na Narwii / Fot. Łomżyński Park Krajobrazowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię