Ścieżka prowadzi wokół śródleśnych jezior (sucharów), przez lasy torfowiskowe z charakterystycznymi roślinami i zwierzętami. Na trasie ścieżki można zobaczyć żeremia i zgryzy bobrowe, a przy odrobinie szczęścia bobry. Ścieżka została wyposażona w kładki przez tereny podmokłe, zadaszone miejsce odpoczynku oraz platformę widokową.

Nazwa ścieżki
Ścieżka edukacyjna „Suchary” (Wigierski Park Narodo­wy.  Jeśli chcesz, aby na ścieżce towarzyszył Ci przewodnik, skontaktuj się – najlepiej kilka dni wcześniej – z   jeśli chcesz , aby na ścieżce towarzyszył Ci przewodnik – skontaktuj się, najlepiej kilka dni wcześniej, z dyrekcją Wigierskiego Parku Narodowego (Krzywe 82, 16-400 Suwałki, tel. 87 563 25 40)
Długość ścieżki
 
Czas przebycia
2-3 h
Trasa (miasta)
Ścieżka przyrodnicza "Suchary" przebiega w pobliżu miejscowości Krzywe, położonej na trasie Suwałki – Sejny. Bliskość przystanków autobusowych MZK (linia nr 2) i PKS (Krzywe II) sprawia, że dojazd nie stanowi większego problemu, a dojście do początku ścieżki zajmuje nie więcej niż 15 minut.
Opis Wyruszając zielonym szlakiem turystycznym od przystanku autobusowego w Krzewem po lewej stronie, widzisz siedzibę dyrekcji Wigierskiego Parku Narodowego, w której można zwiedzić niewielką wystawę przyrodniczą. Wystawa czynna jest w dni robocze, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00-15.00. Prezentuje ona m.in. kolekcję wybranych gatunków zwierząt występujących w WPN (owady, ryby, ptaki i ssaki). W przedsionku dyrekcji Parku warto zobaczyć dioramę ukazującą bobry i przekrój ich żeremia. W siedzibie WPN oraz w punkcie informacyjnym przy parkingu (w sezonie) są w sprzedaży mapy, foldery, książki i inne wydawnictwa, które mogą poszerzyć Twoją wiedzę o parku narodowym i regionie.

Idąc w kierunku początku ścieżki, warto także zwiedzić wystawę etnograficzną urządzoną w dawnym budynku gospodarczym leśnictwa Krzywe (ok. 150 m od siedziby dyrekcji parku) – plon konkursu "Ocalić od zapomnienia". Na wystawie zgromadzono różnorodne  przedmioty, m.in. meble, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia i inne przedmioty używane dawniej w gospodarstwach wiejskich na Suwalszczyźnie.

Na przejście ścieżki "Suchary", jeśli chcesz dokładniej zapoznać się z przyrodą tej części Parku, przeczytać tablice informacyjne, posłuchać śpiewu ptaków, poszukać śladów zwierząt lub spróbować podejrzeć bobry, potrzebujesz około 3 godzin.

Trasy ścieżek zostały oznakowane. Poruszając się w terenie, zwracaj uwagę białe kwadraty z ukośnym, zielonym pasem, wymalowane na drzewach. Droga dojścia do początku ścieżki oraz powrotu do Krzywego pokrywa się z fragmentami zielonego i żółtego szlaku turystycznego.

W miejscach zasługujących na szczególną uwagę wyznaczono przystanki z tablicami informacyjnymi.

Na ścieżce "Suchary" znajduje się 7 przystanków:
1 – "Suchar II", 2 – "Suchar III", 3 – "Zgryzy bobrowe", 4 – "Poznajemy drzewa i krzewy", 5 – "Podglądamy bobry", 6 – "Grąd" i 7 – "Jezioro Czarne".

Na trasie ścieżki wybudowano kładkę przez torfowisko (Suchar III), zadaszone miejsce odpoczynku (przystanek IV) oraz wieżę widokową do obserwacji bobrów i ptaków wodnych (Suchar IV).

Zanim wyruszysz na zwiedzanie ścieżki wiedz, że:

  •  ścieżkę można zwiedzać przez cały rok, od wschodu do zachodu słońca, zgodnie z zasadami obowiązującymi wszystkich turystów,
  • "Kartę wstępu do WPN-u" możesz wykupić w centrum informacji turystycznej w dyrekcji parku (w sezonie, w godzinach popołudniowych karty dostępne są w punkcie informacyjnym przy parkingu)
  • najwięcej zaobserwujesz jeśli będziesz się zachowywał cicho i spokojnie,
  •  zespoły roślin, grzybów i zwierząt przy trasie ścieżki pozostaną bogate i interesujące tylko wtedy gdy niczego nie zniszczysz – poruszaj się zatem wyłącznie wyznaczoną trasą, nie zrywaj roślin, nie płosz i nie zabijaj zwierząt,
  • najprzyjemniej będziesz się czuł w czystym lesie – śmieci zabierz ze sobą lub wyrzuć do koszy umieszczonych na trasie,


Źródło Wigierski Park Narodowy

Dzik i jego tropy / Ryc. Wigierski Park Narodowy

Zgryzy bobrowe / Ryc. Wigierski Park Narodowy

Sosna – kwiatostany i szyszki / Ryc. Wigierski Park Narodowy

Grążel żółty / Ryc. Wigierski Park Narodowy

Grzybienie białe / Ryc. Wigierski Park Narodowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię