W lipcu została zakończona budowa dwóch nowych ścieżek przyrodniczo dydaktycznych w Nadleśnictwie Nowogród: „Puszcza Kurpiowska” i „Zagajnica”. Ścieżki powstały dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Nazwa ścieżki

Ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna „Puszcza Kurpiowska” w gminie Zbójna

Długość ścieżki
 ok. 1,2 km
Czas przebycia
 45 min.
Trasa (miasta)
Ścieżka umiejscowiona jest przy siedzibie Nadleśnictwa Nowogród w odległości około 600 m od drogi wojewódzkiej nr 645 relacji Łomża – Myszyniec
Opis

Ścieżka wykonana została w formie dwóch pętli: Przedszkolak w lesie – długości 450 m; Aktywny las – długości 960 m. Przebieg tras pokrywa się na odcinku około 250 m. Łączna długość ścieżki wynosi około 1160 m. O ścieżce informują dwie tablice napisane w dialekcie kurpiowskim, umieszczone przy drodze wojewódzkiej 645.

Ścieżka prowadzi przez ciekawe fragmenty lasów w różnym wieku – od młodych upraw leśnych aż po drzewostany w wieku odpowiednim do wycinki. Ścieżka pozwala na obserwację wielu siedlisk leśnych o różnym stopniu uwilgotnienia. Spacerujący może zapoznać się z zapachem sosny wydobywającym się z czynnych spał żywiczarskich, podpatrzeć życie (zwierząt, ryb, owadów i roślin) w oczkach wodnych, poczuć się jak żołnierz chowający się w okopie czy zobaczyć czynną barć w pniu żywej sosny.

Ścieżka umiejscowiona jest  przy siedzibie Nadleśnictwa Nowogród w odległości około 600  m od drogi wojewódzkiej nr 645 relacji Łomża – Myszyniec. O ścieżce informują dwie tablice napisane w dialekcie kurpiowskim i

"Puscza Kurpiowska" Leśna ścieżka przyrodnicza wykonana została w formie dwóch pętli: Przedszkolak w lesie – długości 450m; Aktywny las – długości 960m. Przebieg tras pokrywa się na odcinku około 250 m. Łączna długość ścieżki wynosi  około 1160m. Początek i koniec tras znajduje się przy altance (przy miejscu parkingowym dla samochodów osobowych i autokarów). Trasa została oznaczona kolorystyką odpowiadającą legendzie umieszczonej na tablicy informacyjnej.

Ścieżka prowadzi przez ciekawe fragmenty lasów w różnym wieku – od młodych upraw leśnych aż po drzewostany w wieku odpowiednim do wycinki. Ścieżka pozwala na obserwację wielu siedlisk leśnych o różnym stopniu uwilgotnienia.

Na ścieżce ustawiono 10 tablic dydaktycznych o różnej tematyce przyrodniczo – leśnej, oraz tabliczki opisujące gatunki roślin spotykane przy ścieżce.

Przy kilku tablicach zostały wykonane pomoce naukowe obrazujące omawiane treści. Spacerujący może zapoznać się z zapachem sosny wydobywającym się z czynnych spał żywiczarskich, podpatrzeć życie (zwierząt, ryb, owadów i roślin) w oczkach wodnych, poczuć się jak żołnierz chowający sie w okopie czy zobaczyć czynną barć w pniu żywej sosny.  Nad terenem podmokłym i mokrym wykonano kładki przeprawowe.

Osoby niepełnosprawne ruchowo mogą poruszać się po ścieżce z opiekunem, niemniej pewne fragmenty są dla nich dostępne bez opiekuna. W specjalnie przygotowanym miejscu można zorganizować ognisko.


Źródło: www.krosno.lasy.gov.pl

Ścieżka prowadzi przez ciekawe fragmenty lasów. / Fot. CILP

Na ścieżce znajdują się miejsca, w których można odpocząć przed dalszym poznawaniem przyrody. / Fot. CILP

Nad terenem podmokłym i mokrym wykonano kładki przeprawowe. / Fot. CILP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię