Przez teren Rogalińskiego Parku Krajobrazowego wytyczono 5 szlaków turystycznych: z Żabna przez Krajkowo, do mogił pomordowanych – szlak czerwony; od mogił do Drużyny Poznańskiej ? czerwony; z Iłówca do mogił i dalej do Mosiny ? niebieski; z Wiórka do Rogalinka – zielony i z Rogalinka do Rogalina ? czerwony.

Nazwa ścieżki
Ścieżka spacerowo-edukacyjna w Puszczykowie (Rogaliński Park Krajobrazowy)
Długość ścieżki
2 km
Czas przebycia
b.d.
Trasa (miasta)
Ścieżka wiedzie od stacji PKP Puszczykowo do ulicy Kasprowicza
Opis
Ścieżka liczy aż osiem przystanków tematycznych. Fachowo opracowane estetyczne tablice edukacyjne poruszają takie tematy jak obce gatunki drzew występujących w Wielkopolskim Parku Narodowym czy ptaki i ssaki w WPN – ie. Poza tablicami edukacyjnymi na trasie ścieżki usytuowano także tablice kierunkowe, ławki dla strudzonych wędrowców oraz obowiązkowo kosze na śmieci.

Dodatkową atrakcję stanowi spacer do Muzeum Arkadego Fiedlera.

Wycieczka rozpoczyna się na interesującej, odrestaurowanej stacji kolejowej w Puszczykówku. Nieopodal niej znajduje się Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera. Był to podróżnik i pisarz (autor m. in. Dywizjonu 303 oraz wielu książek podróżniczych). W czasie swojej włóczęgi po świecie zebrał wiele interesujących eksponatów, takich jak m. in. instrumenty prymitywnych plemion, czy wspaniałe okazy owadów z tropikalnej puszczy.

Ponadto wart uwagi jest ogród, w którym rodzina zgromadziła i stworzyła wiele zabytków – autentycznej wielkości posągi moai (słynne kamienne głowy z Wyspy Wielkanocnej), piramidę, lub wierną kopię Santa Marii- statku Krzysztofa Kolumba. Muzeum oferuje również wystawy („Tajemniczy świat Indian”), niedługo także zakończy się budowa myśliwca Hawker Hurricane Mk 1-repliki samolotu, na którym walki toczył Dywizjon 303 w bitwie o Anglię (1940r).

Z Puszczykowa należy powrócić na czerwony szlak, który najpierw biegnie wzdłuż Warty. Odcinek ten charakteryzuje się ładnymi zakątkami i krajobrazami. Za mostem szlak przechodzi przez wieś Rogalinek. Znajdujemy tam  drewniany kościół z XVIII w. Przed kościołem ustawiono głaz narzutowy, ku pamięci poległych w I oraz  II wojnie światowej.

Następnie szlak prowadzi z Rogalinka do Rogalina przez łęgi nadwarciańskie, gdzie znajdują się słynne dęby rogalińskie, stanowiące chyba największe w Europie takie skupisko liczących około kilkusetletnich dębów. Najbardziej znane są dęby „Lech”, „Czech” i największy z nich „Rus”, którego obwód szacuje się na ponad dziewięciuset centymetrów. Oprócz niego w Rogalinie rośnie prawie  tysiąc dębów podobnych rozmiarów (większość ma obwód powyżej 200 cm i ustanowiono je pomnikami przyrody).  Na skraju parku angielskiego okalającego pałac rośnie równie słynny  „Edward”.

Sam pałac w Rogalinie należał do rodziny Raczyńskich. Na terenie pałacu  znajdziemy tam Galerię Malarstwa, w którym znajdują się obrazy Malczewskiego, Wyspiańskiego, Matejki, Wyczółkowskiego czy Gierymskiego,  oraz mauzoleum wybudowane w 1817- 1820 r., które ówcześnie miało spełniać również funkcje kaplicy. Mauzoleum zachwyca swym wyglądem wzorowanym na rzymskiej świątyni z Nimes (Francja).

Muzeum Narodowe w Poznaniu Oddział w Rogalinie:
Godz. otwarcia:
1 maja – 30 września
poniedziałek    zamknięte   
wtorek    9.30 – 16   
środa    9.30 – 16    wstęp wolny
czwartek    9.30 – 16   
piątek    9.30 – 16   
sobota    9.30 – 16   
niedziela    10 – 18   

1 października – 30 kwietnia
poniedziałek    zamknięte   
wtorek    9.30 – 16   
środa    9.30 – 16    wstęp wolny
czwartek    9.30 – 16   
piątek    9.30 – 16   
sobota    9.30 – 16   
niedziela    9.30 – 16   

Muzeum – Pracownia Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, ul. Słowackiego,:
W okresie wiosenno-letnim muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli  w godzinach: od 9 do 18.
W sezonie jesienno-zimowym muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli  w godzinach: od 10 do 15.

Autorka: Natalia Wachowiak
 

Czy wiesz, że…

Rogaliński Park Krajobrazowy leży w województwie wielkopolskim, od południowych granic Poznania, wzdłuż rzeki Warty w kierunku Mosiny, Rogalina i Śremu. Został utworzony 26 czerwca 1997 r. Jego powierzchnia wynosi 12750 ha. Park powstał w celu ochrony jednego z największych w Europie siedlisk dębów szypułkowych porastających w tym rejonie dolinę Warty oraz unikatowej rzeźby terenu, na którą składają się liczne starorzecza występujące na terasie zalewowej i nadzalewowej. W Parku znajdują się dwa rezerwaty przyrody:

– Rezerwat „Krajkowo”/160 ha/ – jeden z największych rezerwatów w województwie wielkopolskim, zajmuje fragment Pradoliny Warszawsko-Berlińskiej, na północ od Śremu, na odcinku jej największego zwężenia. Ochronie podlega tutaj krajobraz łęgów nadwarciańskich wraz z bogactwem flory i fauny.

– "Goździk Siny w Grzybnie" /16.6 ha/ – obejmuje swym zasięgiem część wydmy porośniętej przez ponadstuletni bór sosnowy. Na grzbiecie wydmy oraz na południowo-zachodnim stoku występuje goździk siny. Stanowisko tej rośliny jest najliczniejsze w Wielkopolsce i najdalej wysunięte na północ.

Symbolem parku są stare dęby pośród starorzeczy na terasie zalewowej Warty i liść dębu szypułkowego wraz z owocami.

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

Fot. Natalia Wachowiak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię