19 czerwca w Bucharzewie (Nadleśnictwo Sieraków, woj. wielkopolskie) otwarto Integracyjny Leśny Ogród Edukacyjny. To pierwszy w Polsce obiekt edukacyjny w pełni przystosowany dla tych, którzy nie mogą poznawać lasu zmysłem wzroku.

Do tej pory  brakowało miejsc, w których osoby niewidome i słabowidzące mogłyby zgłębiać wiedzę leśną bezpiecznie i w sposób atrakcyjny. Leśny Ogród to prawie dwuhektarowy „plac zabaw”, na którym znajdują się ścieżki tematyczne. Na dendrologicznej dzieci, dotykając kory, uczą się rozpoznawać gatunki drzew. W części poświęconej łowiectwu mogą poczuć słony smak lizawki lub wspiąć się na ambonę. O pożarach uczą się, dotykając spalonego pnia drzewa. Stanowczo najwięcej emocji wzbudza przejście ścieżki zmysłów, po której chodzi się boso. Piszczące z radości dzieci stąpają po szyszkach, kamieniach, zrębkach i żołędziach.

We współpracy z panem Markiem Jakubowskim, tyflopedagogiem i tyflografem ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Słabowidzących i Niewidomych w Owińskach, i przy użyciu fachowych technik niewidomi mogą korzystać z leśnego ogrodu i czynnie brać udział w zajęciach – mówi inicjatorka projektu Honorata Ogonowska-Chrobrowska z Nadleśnictwa Sieraków.

Podczas otwarcia obecni byli przedstawiciele władz lokalnych, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Lasów Państwowych oraz nauczyciele z okolicznych szkół i przedstawiciele Polskiego Związku Niewidomych. Po otwarciu ścieżki odbyła się już po raz czwarty „zielona szkoła” dla dzieci z Owińsk. Uczestnicy szkoły zatrzymali się w Chorzępowie, w gospodarstwie turystycznym „Gawra”, gdzie spędzili dwa dni wypełnione mnóstwem atrakcji, śmiechem i zabawą. Dzięki zaangażowaniu OSP i Koła Gospodyń Wiejskich w Chorzępowie dzieci mogły wjechać na wysokość 25 m w koszu strażackim i przygotować kanapki, które zjadły wieczorem przy ognisku w towarzystwie kolegów i koleżanek z Chorzępowa.

W dniach 14-17 czerwca na terenie Nadleśnictwa Sieraków odbyła się pierwsza  „zielona szkoła” dla dzieci niewidomych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Z Ośrodkiem została nawiązana dzięki chęci i próbie stworzenia ścieżki edukacyjnej dla niepełnosprawnych – głównie osób niewidomych.
 

Źródło: Lasy Państwowe
 

Dzieci niewidome i słabowidzące poznają las spacerując po szyszkach, żołędziach i zrębkach. / Fot. Lasy Państwowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię