Fundacja Wspierania Rozwoju Rowerowego „Rowerowe Sudety”

Fundacja Wspierania Rozwoju Rowerowego „Rowerowe Sudety”

Fundacja Wspierania Rozwoju Rowerowego „Rowerowe Sudety”

W ramach realizacji projektu pod nazwą ?Czesko-Polski singltrek pod Smrkem w Górach Izerskich? w 2012 roku, na terenie Świeradowa-Zdroju, przy ośrodku Ski&Sun ? kolej gondolowa, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy, a także po czeskiej stronie, powstało 41 km nowych ścieżek rowerowych zwanych singltrekami.

Partnerami po polskiej stronie jest Nadleśnictwo i gmina Mirsk, a po czeskiej stronie, która była liderem w realizacji projektu – Związek Gmin Smrek. Wartość gminnej części zadania wyniosła ponad 1 mln zł.

Singieltreki to ścieżki, które powstały według projektu autorstwa Daffyda Davisa, który opracował system planowania i przygotowywania ścieżek w ich naturalnym otoczeniu. Maksymalne nachyleniu ścieżek wynosi 5 proc., a ich szerokości nie przekracza 1 m. Trasy są bezpieczne, a co najważniejsze wybudowane w zgodnie z naturą, za pomocą minimalnej ilości materiałów budowlanych. Nie wymagają częstej konserwacji.

Singieltreki powstały głównie z myślą o rowerzystach preferujących ścieżki nieasfaltowe oraz aktywny wypoczynek na łonie natury.

Przygodę ze świeradowskim Singieltrekim można rozpocząć przy przejściu granicznym z czechami na osiedlu Czerniawa-Zdrój, gdzie usytuowany jest wjazd na trasę. Znajduje się tam również duży parking dla samochodów, dlatego nie będzie problemu z pozostawieniem auta, jeśli ktoś rower przywiezie samochodem i dopiero na miejscu rozpocznie jazdę. Trasy wytyczono także niedaleko kolei gondolowej, na Zajęczniku oraz wokół Czerniawskiej Kopy.

Ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan. W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Poszczególne ścieżki łączą się dzięki wcześniej istniejącym drogom. Trasa jest prawie cały czas lekko nachylona w dół (momentami nachylenie jest większe, ale nie przekracza 5%) i dzięki temu Singltrek jest dostępny dla każdego rowerzysty. Każda z tras jest jednokierunkowa, jednak są na nich miejsca, w których można wyprzedzać wolniejszych rowerzystów.
 

Fundacja Wspierania Rozwoju Rowerowego „Rowerowe Sudety”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię