Już 11-12 września na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego (Pl. Dworcowy) w Krakowie, odbędzie się Festyn ?Smaki Zielonych Szlaków?. Impreza jest częścią drugich ogólnopolskich Dni Partnerstwa Lokalnego ? festiwalu organizowanego od 15 sierpnia do 30 września w całej Polsce przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z Krajową Siecią Grup Partnerskich.

„Smaki Zielonych Szlaków” można poznawać na różne sposoby, dlatego festyn będzie wyśmienitą strawą nie tylko dla żołądka, ale przede wszystkim dla ducha. Dwudniowa impreza będzie okazją, by poznać Zielone Szlaki – Greenways (www.greenways.pl) i inne ciekawe pomysły na rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska, a także spróbować tradycyjnych przysmaków z różnych regionów Polski.

Uczestnicy festynu mogą się spodziewać licznych atrakcji. Przez całe dwa dni odbywać się będą pokazy filmów i zdjęć z Zielonych Szlaków – Greenways, pokazy wytwarzania ludowego rękodzieła (m.in. bieszczadzkich kwiatów z bibuły i glinianych naczyń z Krainy Wygasłych Wulkanów – Pogórze Kaczawskie). Na łasuchów czeka prawdziwa uczta kulinarna – możliwość degustacji lokalnych przysmaków (m.in. pierników, ptasiego mleczka, swojskiego chleba ze smalcem czy też herbatki wrzosowej).

Podczas festynu będzie można też zaspokoić głód wiedzy – specjalne seminaria przedstawią słuchaczom ideę zrównoważonego stylu życia. Każdy będzie mógł się dowiedzieć w jaki sposób wspólnie działać na rzecz ochrony środowiska. Podczas imprezy zostaną także wręczone certyfikaty środowiskowe „Przyjazny Rowerom” dla firm i instytucji, które popierają transport rowerowy. Wokół ekologii i dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego różnych regionów Polski będzie też zorganizowany konkurs dla dzieci, młodzieży i dorosłych – uczestnicy mogą liczyć na atrakcyjne nagrody, w tym zaproszenia na wieczorną Biesiadę Regionów z przysmakami z całej Polski, która odbędzie się w Restauracji „Chimera”. Na zakończenie festynu odbędzie się koncert w wykonaniu orkiestry młodzieżowej i zespołu ludowego z Korony Północnego Krakowa.

Dni Partnerstwa Lokalnego to jednak nie tylko barwne festyny i jarmarki prezentujące różne  zakątki Polski, które przyciągają tysiące ludzi z całego kraju (blisko 65 tysięcy osób w zeszłym roku). Ich celem jest przede wszystkim pokazanie efektów działania Grup Partnerskich w poszczególnych regionach oraz propagowanie idei zrównoważonego rozwoju i ekoturystyki.

Dni Partnerstwa Lokalnego to cykl imprez organizowanych przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska we współpracy z Grupami Partnerskimi – lokalnymi porozumieniami organizacji pozarządowych, samorządów i firm działającymi wspólnie na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego i ochrony przyrody w swoim regionie. Grupy realizują swoje pomysły poprzez programy na rzecz „zielonej” turystyki, przedsiębiorczości, produktów lokalnych oraz pielęgnowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. W wyniku działań Grup Partnerskich utworzono m.in. kilka tysięcy kilometrów tras rowerowych, pieszych, konnych  i kajakowych w ramach Zielonych Szlaków – Greenways (www.greenways.pl). Powstało także wiele miejsc pracy dla osób zaangażowanych w przedsięwzięcia na Zielonych Szlakach.

Festyn pt.
„Smaki Zielonych Szlaków”

Zielone Szlaki to jednak nie tylko turystyka, lecz także doskonały przykład wcielania w życie idei zrównoważonego rozwoju, która zakłada równowagę pomiędzy rozwojem społecznym, gospodarczym i ochroną środowiska. Tę właśnie ideę już od wielu lat realizuje Fundacja Partnerstwo dla Środowiska i jej partnerzy – Grupy Partnerskie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju (www.grupypartnerskie.pl). 

W programie:

Dzień I – piątek, 11 września

10.00 – 10.30: Uroczyste otwarcie festynu! (Paweł Bystrowski, Radny Miasta Krakowa)
10.30 – 11.00: Posmakuj z nami Zielonych Szlaków! – prezentacja idei Greenways (Krzysztof Florys, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska)

Zrównoważony rozwój na Zielonych Szlakach Greenways (szczegóły w załączeniu)
środowisko
11.30 – 12.30: „Czysta Turystyka” – same korzyści! (seminarium nt. certyfikatu środowiskowego)
13.00 – 14.00: „Przyjazny Rowerom” – bądź i Ty! (seminarium nt. certyfikatu środowiskowego)
gospodarka
14.30 – 15.30: Z zyskiem nie tylko dla zysku – współpraca dla przedsiębiorczości (panel dyskusyjny)
społeczeństwo
16.00 – 17.00: Wybitna jednostka czy silna grupa? – dyskusja o receptach na rozwój lokalny (spotkanie z liderami partnerstw)

18.00: Zakończenie I Dnia Festynu
 
Dzień II – sobota, 12 września

10.00 – 10.15: Otwarcie II Dnia Festynu
11.00 – 12.30: Prezentacja Zielonych Szlaków Greenways w Polsce
• Bursztynowy Szlak Greenways (z Budapesztu do Gdańska),
• Szlak „Naszyjnik Północy” (Pomorze Środkowe),
• Szlak „Zielony Rower Greenway – Karpaty Wschodnie” (Bieszczady),
• Szlak Odry,
• Szlak Kraków-Morawy-Wiedeń.
12.30 – 13.00: Wizyta na stoiskach Grup Partnerskich
13.00 – 14.30: Prezentacja wybranych zakątków ekoturystycznych
• Świętokrzyś na Szlaku Żółwia i Dinozaura (woj. świętokrzyskie),
• Ekomuzeum Wrzosowej Krainy (Dolny Śląsk),
• Kraina Wygasłych Wulkanów (Dolny Śląsk),
• Gościniec 4 Żywiołów (Małopolska),
• Łączy nas Noteć (woj. kujawsko-pomorskie).
14.30 – 15.00: Wizyta na stoiskach Grup Partnerskich
15.00 – 16.00: Występ orkiestry młodzieżowej z Korony Północnego Krakowa
17.00: Zakończenie
Przez całe dwa dni będą również trwały:
• pokazy wytwarzania: bieszczadzkich kwiatów z bibuły ze Szlaku Zielony Rower, glinianych naczyń z Krainy Wygasłych Wulkanów (Pogórze Kaczawskie),
• pokazy filmów i zdjęć z Zielonych Szlaków i innych ciekawych miejsc, które mają wiele atrakcji do zaoferowania,
• degustacje: pierniczków i herbatki wrzosowej z Wrzosowej Krainy (Dolny Śląsk),  swojskiego chleba ze smalcem z Gościńca 4 Żywiołów (Małopolska) i innych przysmaków…
• konkursy z nagrodami o tematyce związanej z ekologią i dziedzictwem różnych regionów Polski – dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Biesiada Regionów
11 września o godz. 19.30 w barze sałatkowym „Chimera” odbędzie się Biesiada Regionów z tradycyjnymi przysmakami z różnych regionów Polski. Barwicki chleb, mleczko z Doliny – markowe produkty Naszyjnika Północy (Pomorze Środkowe), jarzębinowe specjały i chrzanówka z Gościńca 4 Żywiołów (Małopolska) to tylko przykłady regionalnych przysmaków, których można skosztować, podróżując Zielonymi Szlakami Greenways po całej Polsce. Biesiadując przy muzyce i śpiewie, smakując tradycyjne produkty, zaproszeni goście będą mieli okazję poznać efekty działań Grup Partnerskich z całego kraju. Produkty i ludzie stworzą niepowtarzalny smak i klimat Biesiady Regionów. (Zaproszenia na Biesiadę do wygrania podczas festynu!)
Więcej na: www.dnipartnerstwa.pl

Zrównoważony rozwój na Zielonych Szlakach Greenways, Pl. Dworcowy, 11.09.2009

środowisko
11.30 – 12.30: „Czysta Turystyka” – same korzyści!
Certyfikat środowiskowy „Czysta Turystyka” jest przyznawany obiektom turystycznym, które wdrażają oszczędne i zarazem przyjazne dla środowiska rozwiązania w swojej codziennej działalności (np. prowadzą segregację odpadów, korzystają z energii odnawialnej itp.). Podczas seminarium zostanie zaprezentowana idea certyfikatu, zasady jego przyznawania oraz korzyści z jego posiadania.
Prowadzenie: Ewa Figórska, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
13.00 – 14.00: „Przyjazny Rowerom” – bądź i Ty!
Na początek: uroczyste wręczenie certyfikatu „Przyjazny Rowerom” trzem obiektom:
– Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne „U Pana Cogito” Pensjonat i Restauracja (Kraków)
– Gospodarstwo Agroturystyczne "Gajówka Głuszec" (Borówki, Dolny Śląsk)
– Firma Handlowo Usługowa TOMAR (Kraków)
Certyfikat środowiskowy „Przyjazny Rowerom” jest przyznawany obiektom promującym transport rowerowy (m.in. posiadającym parking i apteczkę dla rowerzystów). Podczas seminarium zostanie zaprezentowana idea certyfikatu, zasady jego przyznawania oraz korzyści z jego posiadania.
Prowadzenie: Krzysztof Florys, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
gospodarka
14.30 – 15.30: Z zyskiem nie tylko dla zysku – współpraca dla przedsiębiorczości
Panel dyskusyjny z udziałem specjalistów (m.in. ROPS, Kupuj Nasze.PL, UEK) oraz praktyków, którzy  wspierają rozwój przedsiębiorczość w swoich regionach, tworząc marki produktów, sieci współpracy miejscowych przedsiębiorców, przedsiębiorstwa społeczne i inne podobne mechanizmy, które pobudzają rozwój gospodarczy. Jakie korzyści (gospodarcze i nie tylko) przynosi współpraca przedsiębiorców? Jakiego typu współpraca jest najbardziej efektywna? Jakie warunki muszą być spełnione, by można było mówić o rzeczywistych korzyściach? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć, bazując na konkretnych przykładach z różnych regionów Polski.
społeczeństwo
16.00 – 17.00: Wybitna jednostka czy silna grupa? – dyskusja o receptach na rozwój lokalny
Będzie to okazja do spotkania z liderami Grup Partnerskich z różnych regionów Polski, którzy na co dzień działają na rzecz rozwoju swoich „małych ojczyzn”.
 

Impreza będzie okazją, by poznać Zielone Szlaki – Greenways i inne ciekawe pomysły na rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska, a także spróbować tradycyjnych przysmaków z różnych regionów Polski. / Fot. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię