Bezpłatne przejazdy autobusowe, rower na własność – te i wiele innych atrakcji czekają na mieszkańców miast w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu. Już dziś rusza przygotowana przez Ministerstwo Środowiska kampania ?Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę?.

Kampania „Oszczędź sobie i środowisku, spalaj kalorie a nie benzynę” skierowana jest do kierowców. Przez cały tydzień zachęcamy do racjonalnego korzystania z samochodów.

„Mobilki, mobilki, jak dróżka do kiosku?” – za pośrednictwem radia, jedynej przyjemności kierowców w niekończącym się korku, będą emitowane spoty informujące o korzyściach z ograniczenia korzystania z samochodów na krótkich dystansach. Radiosłuchacze będą mogli również wziąć udział w konkursach na antenach radia Złote Przeboje i Radia ZET . Nagrodami będą rowery. W nawiązaniu do hasła kampanii, dzięki współpracy z kawiarnią W Biegu Cafe w Warszawie i Sopocie po wypiciu kawy można będzie wypożyczyć tandem i spalić trochę kalorii.

W dniach 16-22 września zarówno największe miasta Polski jak i te małe zaoferują swoim mieszkańcom coś specjalnego. Na ulice kilkudziesięciu miast wyjadą autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej. Na dworcach kolejowych będą emitowane komunikaty radiowe przekonujące do jazdy pociągiem – „Z okna autobusu możesz zobaczyć tęczę – z okna samochodu tylko 3 kolory”. W tym czasie Przewozy Regionalne zaoferują w pociągach REGIO bezpłatny przewóz rowerów w całej Polsce. W Łodzi osoby posiadające bilety okresowe będą mogły kupić bilety do kina ze zniżką. Kraków otwiera nowe chodniki i ścieżki rowerowe wzdłuż głównych arterii komunikacyjnych. W wielu miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Krakowie będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską.

22 września – w Europejski Dzień bez Samochodu przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się happening, podczas którego będzie można zmierzyć emisję CO2 wytwarzanego podczas korzystania z różnych rodzajów transportu, przekonać się o konsekwencjach wypadków samochodowych na symulatorze zderzeń oraz otrzymać energooszczędne żarówki za oddanie zużytych baterii i okazanie ważnej karty miejskiej. W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 min. Zamiast samochodem, odległość ta może być przebyta rowerem lub piechotą. To korzyść nie tylko dla środowiska, ale też dla naszego zdrowia i portfela. W tym roku do akcji dołączyli: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej, PKP S.A., PKP Intercity, ngo.pl, W Biegu Cafe by Jacobs Kronung oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 Źródło: www.mos.gov.pl/bezsamochodu

Od 16 września w 113 polskich miastach zachęcamy do racjonalnego korzystania z samochodów: jazda samochodem na krótkich dystansach źle wpływa na zdrowie i portfele kierowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię