W przyszłym tygodniu, w dniach 22-28 września w Szklarskiej Porębie i Leśnej Hucie potrwa Festiwal EkoGlass. Celem festiwalu jest atrakcyjne i widowiskowe upowszechnianie wiedzy i postaw ekologicznych, głównie dotyczących segregacji odpadów, poprzez sztukę.

Miejsce imprezy zostało wybrane nieprzypadkowo: Szklarska Poręba ma wieloletnie tradycje szklarskie, a także ma artystów, którzy doskonale tworzą szklane rzeźby. Ten  artystyczno-ekologiczny plener odbędzie się z udziałem artystów z Polski, Czech i Słowacji, którzy będą „na żywo” tworzyć obiekty ze szkła artystycznego i użytkowego, których bazą jest szkło odpadowe (butelki, stłuczka szklana itp.).

Część artystów wykona swoje prace tradycyjną metodą formowania szkła na gorąco w Leśnej Hucie przy ul. Kołłątaja 2 pod czujnym okiem mistrza Henryka Łubkowskiego. Leśna Huta w 100% wykorzystuje stłuczkę szklaną do produkcji masy szklanej. Druga grupa artystów zaprezentuje techniki zgrzewania i stapiania szkła odpadowego w piecach elektrycznych. Odbędą się również pokazy wytwarzania szkła płaskiego z butelek, a następnie wykonywania na bazie tego szkła witraży.

Wyniki pracy artystów będzie można zobaczyć na pofestiwalowej wystawie w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie (przewidywany termin: luty 2009) oraz  w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Organizatorem Festiwalu Ekoglass jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Urząd Miejski w Szklarskiej Porębie.

Źródło: www.polskieradio.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię