Nie każdy, bowiem zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ? jeśli trafi on na wysypisko lub, co gorsze, do lasu… Odpady opakowaniowe, choć nie toksyczne to problemem jest ich ogromna objętość. Zmotywowanie Polaków do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także opakowań jest celem Akcji ?Dni Elektrorecyklingu?, pod patronatem ZielonaLekcja.pl.

W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt oraz mogą powodować zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej (izopentany oraz freon). Natomiast przetworzone, stają się cennym surowcem wtórnym. Akcja ma sprzyjać podniesieniu poziomu zbiórki starego sprzętu do oczekiwanych przez Unię Europejską poziomów na mieszkańca.

Wyniki badania przeprowadzonego latem 2014 roku na zlecenie Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk pokazały, że polskie gospodarstwa domowe chcąc legalnie i z dbałością o środowisko pozbyć się zużytego sprzętu wciąż napotykają na problemy natury logistycznej czy finansowej. Aż 20% badanych, deklaruje wprost, że pozbyło się starych elektroodpadów w sposób inny niż zbiórka elektrośmieci, czy przekazanie do przetworzenia i dalszego wykorzystania, a 8% badanych otwarcie przyznało, że oddało zużyty sprzęt na złom lub wystawiło go na śmietnik.

Polacy przekazują do sklepów stary sprzęt, głównie w sytuacji, gdy sklep zapewnia odbiór zużytych urządzeń z domów klientów i nie pobiera za to opłaty lub opłata za odbiór jest rzeczywiście relatywnie niska. Niewiele osób chce osobiście dowozić do przygotowanych przez Gminy punktów zbiórki ? zwykle jest to po prostu zbyt uciążliwe lub trudne logistycznie.

W praktyce prawie 60% gospodarstw domowych nie przekazało zużytego sprzętu dużego AGD (lodówek, pralek, kuchenek itp.) do sklepów, które sprzedały im nowe urządzenia, a 15% Polaków, którzy zdecydowali się to zrobić musiało za ten odbiór słono zapłacić.

Obecnie trwa więc dyskusja o rozwiązaniach, jakie powinna przyjąć Polska, aby poradzić sobie z wciąż powiększającą się górą elektrośmieci. Niedługo do Sejmu trafi projekt ustawy, który ma wyeliminować patologie i zapewnić, że Polacy zbierać będą odpady w ilości narzuconej nam przez Unię Europejską. Dziś są to 4kg sprzętu na mieszkańca, ale już za kilka lat zobowiązani będziemy zbierać ok. 10 kg. Akcje informacyjne i edukacyjne takie jak Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu mają wspierać Gminy w podniesieniu świadomości mieszkańców oraz zmianie ich przyzwyczajeń.

Już za kilka dni rozpocznie się trzecia edycja Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu. Będzie to jedna z trzech imprez bliźniaczych organizowanych we Wrocławiu, Krakowie i Warszawie.

Sukces poprzednich edycji Akcji, w szczególności zaangażowanie młodzieży, szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców Wrocławia zmotywowały Organizatorów do kontynuowania imprezy.  Akcja ?Dni Elektrorecyklingu? została też doceniona poza województwem. W 2013 roku Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej przyznała Miastu I nagrodę w rankingu ?Polska Gmina Przyjazna Recyklingowi?.

Co będzie się działo we Wrocławiu?

? 24 września do 14 października
Elektro-Konkurs dla szkół podstawowych i gimnazjów w formie ?Gry Miejskiej? na temat selektywnej zbiórki elektroodpadów.  Podchody w poszukiwaniu plansz z zadaniami i spacer po Wrocławiu ? to dla dzieci wyjątkowa zabawa i nauka. 6 punktów kontrolnych, eko ? zagadki i sprzęt elektroniczny w nagrodę!

? 25 października
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w kilku punktach Wrocławia, na parkingach, przed Hipermarketami TESCO w godz. 10:00-15:00
(adresy sklepów przekażemy do wiadomości po 15 września)

? 26 ? 29 października (w godzinach 16:00-19:00)
Film edukacyjny na Placu Solnym na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
W październiku dodatkowo ? Gazeta Wrocławska opublikuje poradnik ?Co robić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

? 30 października
Uroczyste zakończenie i podsumowanie Akcji w Domu Kultury Firlej, wręczenie nagród, emisja filmu edukacyjnego, inne atrakcje.

Czym zaskoczy mieszkańców Warszawa?

? 20 października
Start Akcji Warszawskie Dni Elektrorecyklingu wystawą przed Kinem Muranów

? 21 października do 4 listopada
Konkurs dla szkół w formie ?Gry Miejskiej?.
Kliknij i dowiedz się więcej o konkursie!

? 24 i 31 października oraz 7 listopada
Piątki filmowe w Mazowieckim Instytucie Kultury

? 25 października
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parkingach, przed Hipermarketami TESCO od godz. 10.00 do godz. 15.00

? 21 listopada
Uroczyste podsumowanie Akcji w Mazowieckim Instytucie Kultury, wręczenie nagród, emisja filmu i wiele niespodzianek!

A ciekawego będzie się działo w Krakowie?

? 8 października
Prowokacja ekologiczna – niespodzianka.

? 8 października (godzina 9:00)
Start Akcji Krakowskie Dni Elektrorecyklingu wystawą na Plantach.

? 8 października do 14 listopada
Konkurs dla szkół w formie ?Gry Miejskiej?.
Kliknij i dowiedz się więcej o konkursie!

? 8 do 12 października (środa ? niedziela) oraz 18 października (sobota) – Edukacyjny patrol ?Pana Pralki?? aktorzy w przebraniu imitującym pralkę lub lodówkę będą przechadzać się ulicami Krakowa, rozdawać materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadać o zgodnym z zasadami postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

? 25 października
Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parkingach, przed Hipermarketami TESCO od godz. 10.00 do godz. 15.00
Zobacz więcej o zbiórce

? 2 grudnia
Uroczyste podsumowanie Akcji, wręczenie nagród, emisja filmu i wiele niespodzianek!

Akcję organizują: Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego  i Elektronicznego oraz Biosystem Zakład Gospodarki Komunalnej Organizacja Odzysku oraz partnerzy lokalni.

Więcej informacji: www.dnielektrorecyklingu.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię