Do zakończenia festiwalu Transatlantyk pozostało jeszcze kilka dni, jest też kilka filmów ekologicznych, które powinniście zobaczyć.

Kino ekologiczne cieszy się niebywałym zainteresowaniem na tegorocznym festiwalu Transatlantyk. Za nami takie projekcje takich tytułów jak: Połączeni czy Żyj globalnie, działaj agrarnie. Dziś będziemy mieli okazję zobaczyć dokument: Atomowe Stany Ameryki,  traktujący o energii, z którą również nasz kraj może mieć kiedyś do czynienia. Co ciekawe po projekcji fimu rozpocznie się panel dyskusyjny, dotyczący problematyki przedstawionej na dużym ekranie.

Jeśli chcecie zrozumieć, co wydarzyło się w marcu 2011 roku w Fukushimie, ten film będzie dużo bardziej pożyteczny niż tysiące relacji telewizyjnych z miejsca wydarzeń. „Atomowe Stany Ameryki” nie opowiadają wprawdzie o katastrofie nuklearnej w Japonii, ale niebezpieczeństwa związane z produkcją energii atomowej są przecież wszędzie takie same. Autorzy nie ukrywają, po której stronie konfliktu o elektrownie jądrowe są oni sami, a mimo to – na tyle obiektywnie, na ile to możliwe – przytaczają w filmie argumenty i przeciw i za. ?

Z jednej strony pokazują historie ludzi, którzy dorastali na terenach skażonych radioaktywnymi odpadami – nikt już dziś nawet nie próbuje zaprzeczać, że to one są przyczyną występujących na tych obszarach przerażająco często chorób nowotworowych. Z drugiej: oddają głos rządowej Nuklearnej Komisji Regulacynej, której zadaniem jest kontrolowanie standardów bezpieczeństwa w elektrowniach – i której pracownicy zdają się robić wszystko, żeby faktycznie je spełniać.?

Najciekawszy aspekt, na który rzucają światło dzienne Argott i Joyce, to jednak wcale nie korupcyjne skrzyżowanie polityki i interesów, do którego musiało dojść w biznesie wartym miliardy dolarów. Ten film przede wszystkim rewelacyjnie pokazuje, jak narodziła się w Stanach Zjednoczonych miłość do atomu. Jak to niewiarygodnie manipulowane w latach `50 i `60 reklamą społeczeństwo, karmiło się przez lata wyłącznie pozytywnym przekazem na temat energii nuklearnej. I jak dziś propaganda sprzed lat odbija się w USA czkawką. ?

żródło: Karolina Pasternak, Stopklatka

Atomowe Stany Ameryki –  20 sierpnia (poniedziałek) 17:00 – Multikino 51 Poznań

Atomowe Stany Ameryki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię