Najlepsze zdjęcia tegorocznego festiwalu w Sundance. Zjawiskowa i monumentalna podróż w poszukiwaniu lodu na planecie Ziemia.

James Balog uznany fotograf, niczym detektyw, rusza po dowody zbrodni ludzkości na planecie Ziemi. Jego zdaniem nie ma już czasu na zbieranie poszlak, gromadzenie danych liczbowych, które większości z nas niewiele mówią. Balog chce być naocznym świadkiem. Wraz ze swoją ekipą z projektu Extreme Ice Survey (w wolnym tłum. „ekstremalne badania lodowców”) rozstawia więc na Islandii, Grenlandii i Alasce ponad 20 aparatów fotograficznych, które przez trzy lata mają rejestrować zmiany, jakie zajdą w tamtejszej przyrodzie.?

Grafy, diagramy i inne wizualne pomoce nałożone w filmie na zdjęcia wykonane przez aparaty EIS pokazują jak na dłoni różnice w wielkości tamtejszych lodowców w 2007 roku i dziś. ?Wnioski są oczywiste, dokumentacja wizualna nie daje pola do dyskusji, czy globalne ocieplenie ma miejsce czy nie, czy jest bohaterem bajki ekologów, czy pierwszym krokiem do ekologicznej katastrofy.?

Co ciekawe, w filmie Jeffa Orlowsky`ego (Balog jedynie tu występuje, nie jest reżyserem) znajdziecie też odpowiedź na pytanie, dlaczego tak trudno nam coś z tą wiedzą zrobić.? Balog, który jest spiritus movens całego projektu tak naprawdę nie powinien już od dłuższego czasu w ogóle brać udział w takich ekspedycjach. Ma chore nogi, od lekarza dostał kategoryczny zakaz wspinania się. Przyzwyczajenie do aktywnego trybu życia, uzależnienie od działania jest jednak silniejsze. Mimo że działa na własną niekorzyść…. Dokładnie tak jak my, jeżdżąc autami tam, gdzie moglibyśmy dostać się na piechotę i robiąc wiele, wiele innych rzeczy, tragicznych w skutkach dla naszej przyszłości.

21 sierpnia (wtorek) – 20:00 – Multikino 51 Poznań

22 sierpnia (środa) – 11:00 – Multikino 51 Poznań

źródło: Karolina Pasternak, Stopklatka?

Ścigając arktyczny lód

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię