W Pile przyznano nagrody dla młodych przyrodników. Ponad 900 młodych osób wzięło udział w siódmej edycji konkursu ?Na tropach przyrody?, którego organizatorem była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Pile. 16 czerwca na terenie Nadleśnictwa Kaczory odbył się finał konkursu – laureaci otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Głównym zadaniem dzieci była obserwacja i dokumentowanie zmian fenologicznych zachodzących w przyrodzie.

W uroczystości uczestniczyła m.in. wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu Ewa Hoffman, dyrektor RDLP w Pile Zbysław Ryszewski oraz zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Kaczory Jerzy Halicki. Celem konkursu była popularyzacja wśród dzieci i młodzieży piękna środowiska leśnego poprzez obserwacje i dokumentowanie zmian fenologicznych zachodzących w przyrodzie, jak również wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi zdobytymi doświadczeniami i doznaniami w obcowaniu z przyrodą.

Zaproszenia do udziału w konkursie zostały wysłane do wszystkich szkół znajdujących się na terenie RDLP w Pile. Udział w konkursie zgłosiło 155 zespołów liczących od 3 do 6 osób z 84 szkół podstawowych, 43 gimnazjów i 30 szkół ponadgimnazjalnych z terenu dawnego województwa pilskiego. Obserwacje były prowadzone głównie na terenach leśnych, chociaż w pracach znalazły się także opisy parków miejskich w Pile i we Wronkach.

W ramach zadań konkursowych kilka grup zainteresowało się pojedynczymi drzewami. Najciekawsze do obserwacji były lipa, dąb i modrzew. Dzięki staraniom młodzieży z Gimnazjum w Jastrowiu lipa rosnąca na boisku szkolnym uzyskała imię oraz została uznana za pomnik przyrody. W czasie tej edycji konkursu zespoły nie tylko obserwowały wybrany teren, lecz także postanowiły pozostawić jakiś ślad po swoim pobycie w lesie. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Wieleniu wytyczyła trasę ekologiczną „W dolinie Bukówki”, a grupa ze Szkoły Podstawowej w Miasteczku Krajeńskim utworzyła ścieżkę przyrodniczą „Nad Miasteczkiem”.

Uczestnicy konkursu efektami obserwacji dzielili się z koleżankami i kolegami. Gimnazjaliści z Jastrowia włączyli całą szkołę w wymyślanie imienia dla lipy, a młodzież z Gimnazjum w Trzciance opowiadała o życiu pszczół młodszym kolegom. Wszyscy uczestnicy konkursu zwracali uwagę na zaśmiecanie terenów leśnych i często je sprzątali. Oprócz tego niektórzy zbierali zużyte baterie oraz dokarmiali zwierzęta.

Komisje konkursowe oceniające prace na szczeblu nadleśnictw i RDLP w Pile przyznały w najmłodszej grupie wiekowej I miejsce uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wągrowcu. Wśród starszych uczniów podstawówek zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Radawnicy. Spośród prac wykonanych przez gimnazjalistów najbardziej podobała się praca zespołu z Publicznego Gimnazjum im A. Mickiewicza w Jastrowiu. Wśród zespołów z najstarszej grupy wiekowej zwyciężyły uczennice z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. ppłk. S. Kulińskiego w Wągrowcu.

Przyznano także nagrodę Grand Prix – zestaw komputerowy – dla Szkoły Podstawowej im. kmdra B. Romanowskiego w Miasteczku Krajeńskim, której uczniowie pięć razy znaleźli się w gronie laureatów konkursu i raz otrzymali wyróżnienie.

Źródło: RDLP Piła

Modrzew – obok lipy i dęby – był jednym z najciekawszych obiektów do obserwacji. / Fot. mazupan

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię