W przeddzień Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej – 21 maja – odbyła się akcja plenerowa ?Bioróżnorodność ? poznaj, by zachować?. Uczestnicy spotkali się przed Akwarium Gdyńskim, gdzie ?wyrósł? zielony trawnik. Do przyrodniczej zabawy włączyły się dzieci, młodzież i dorośli.

Miłośnicy bioróżnorodności spotkali się  już po raz drugi – tym razem głównymi bohaterami stały się drzewa. Na zaaranżowanym trawniku dzieciaki i młodzież wraz z artystami plastykami wyczarowały kolorowe, „recyklingowe” drzewa. Potem pozostało je tylko przyozdobić „nadrzewnymi gałgankami” i „recyklingowymi liśćmi”, wykonanymi z papieru i surowców wtórnych przekazanych przez Eko Dolinę! Studenckie Naukowe Koło Botaniczne UG zadbało o podstawy teoretyczne – można się było dowiedzieć, jak drzewa rosną, jak je odróżniać od siebie i jak bardzo są dla nas cenne.

Tę wartość podkreślali też zaproszeni goście, którzy dzieciakom siedzącym na trawie czytali bajki i gawędy o naszych drzewach, a teatrzyk „Jacek i wielkie drzewo” dał okazję do przypatrzenia się wesołym marionetkom. Na stoisku Nadleśnictwa Gdańsk można było podszkolić umiejętność rozpoznawania gatunków drzew rosnących w polskich lasach i poznać głosy ptaków. Dzięki obecności ekspertów od ptasich zwyczajów, była okazja, by poznać ptaki gniazdujące w dziuplach i zdobyć praktyczne podstawy budowy budki lęgowej. Młodzi tropiciele odciskali tropy zwierząt leśnych.

Tak jak zużyte tkaniny, włóczka, aluminiowe puszki czy plastik, również papier – który przecież zawdzięczamy drzewom – był artystycznym tworzywem. Z makulatury i naszych biurowych – „niszczarkowych” ścinków powstały ptaszki i nowe kartki czerpanego papieru. Kto chciał, mógł złowić puszkę aluminiową na "wędkę" (Zakład Eko Dolina) poeksperymentować z wodą, dowiedzieć się, jak działa oczyszczalnia ścieków (stoisko PEWIK) albo jak powstaje szkło, oddać odpady niebezpieczne (KZG Dolina Redy i Chylonki); albo przyjrzeć się rybie z naprawdę bliska, współtworzyć makietę Bałtyku lub wybrzeża mangrowego (Akwarium Gdyńskie) a dla sportowej rozrywki rywalizować w konkursach – nie tylko przyrodniczych – i popatrzeć na godne podziwu wyczyny ślicznych szczudlarek. Nie tylko najmłodszym frajdę sprawił „zielony makijaż” wykonywany na buziach (PGNIG). Pracownicy Urzędu Miasta Gdyni promowali program „Pies w wielkim mieście”. Po tych atrakcjach można było się posilić zdrowymi, wegetariańskimi pysznościami  (Marchewka: reaktywacja – KULTYWATOR 3MIEJSKI) i popróbować swoich sił w „dynamicznej jodze” – naturalnie na trawie (Fundacja Art Of Living)!

Mimo początkowo niepewnej pogody, swą obecnością ucieszyli nas uczniowie z wielu szkół wraz z nauczycielami, a także wiele osób prywatnych. Odwiedziło nas około 3000 osób. Dzięki hojności i uprzejmości partnerów każdy aktywny uczestnik, dzięki zdobytym „sprawnościom” mógł liczyć na mały prezent. Utwierdza nas to w przekonaniu, że druga edycja przedsięwzięcia była trafionym pomysłem. Mamy nadzieję, że wszyscy dobrze się bawili – a przede wszystkim, że naturalna różnorodność biologiczna, dzięki edukacji i dyskusji na jej temat, nawet poprzez zabawę, będzie przez nas otaczana stopniowo wciąż większą uwagą i opieką.

Honorowy patronat nad akcją objęli Prezydent Gdyni i Polski Komitet do spraw UNESCO. Patronami medialnymi byli Radio Gdańsk, Gazeta Wyborcza, Portal Regionalny trojmiasto.pl, Portal Edukacji Ekologicznej zielonalekcja.pl. Właściwą segregację odpadów umożliwił PRSP Sanipor.

Akcja realizowana była w ramach projektu „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”.

 

Fot. CIEE

Fot. CIEE

Fot. CIEE

Fot. CIEE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię