Rok 2012 był rokiem pełnym zmian dla województwa warmińsko- mazurskiego. Kraina Wielkich Jezior nie tylko doczekała się wielu obiecujących inwestycji, ale także, a może przede wszystkim, zyskała wiele w kwestii ochrony środowiska. Nie da się ukryć, że Warmia i Mazury stają się coraz bardziej EKO!

Północno-wschodnia część kraju  jednoznacznie kojarzona jest z żeglarstwem i niezapomnianymi widokami znad jezior. Właśnie z myślą o miłośnikach sportów wodnych powstaje sieć nowoczesnych ekomarin. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Ekomariny to nic innego jak ekologiczna linia portów, która ma wyznaczać standardy dla turystyki wodnej zgodnie z poszanowaniem środowiska. Te mini przystanie ekologiczne, budowane w najciekawszych miejscach na szlaku Wielkich Jezior, wyposażone są w urządzenia do odbioru nieczystości płynnych i stałych z łodzi, zaopatrują żeglarzy w wodę i prąd, mają zaplecze socjalno-bytowe (WC, natryski, prysznice, suszarnie,  kuchnie, pola namiotowe). Są przyjazne środowisku – do ogrzewania obiektów i podgrzewania wody zastosowano pompy ciepła  i systemy solarne.  Sześć takich przystani już działa: są to porty zlokalizowane w Wilkasach, Siemianach, Iławie, Mrągowie, Mikołajkach i Giżycku.  Następne 5  projektów  jest w trakcie realizacji, kolejne w fazie przygotowawczej. Jak mówi burmistrz miasta Mrągowa – pani Otolia Siemieniec –„Mazury to przede wszystkim ekologia i troska o naturalne (…) środowisko”, środowisko, o które wszyscy musimy dbać, również w życiu codziennym.

O byciu Eko na co dzień pomyślało wiele firm i przedsiębiorców. Dzięki temu województwo wzbogaciło się o kilka pralni ekologicznych, np. w Działdowie czy  Biskupcu,  gdzie taka pralnia powstała w celach przemysłowych.  Eko- innowacje technologiczne są wykorzystywane także przy ogrzewaniu  budynków, budowaniu oczyszczalni ścieków a nawet myjni samochodowych. Istotne jest również to, że coraz więcej firm decyduje się  na inwestowanie w produkcję ekologicznych opakowań bądź stosowanie metod produkcji zmniejszających ilość odpadów technologicznych. Tak właśnie  postąpiła np. Fabryka Opakowań Foliowych w Lidzbarku Warmińskim.  Bez  wątpienia zmiany, które dotyczą ekologii, zasługują na to, aby głośno o nich mówić, a tym samym zwiększać świadomość potrzeby ochrony środowiska.

To, że  Warmia i Mazury zmieniają się na lepsze, wiadomo nie od dziś. Nie wszyscy jednak wiedzą, że wiele z tych zmian było możliwe dzięki dofinansowaniom ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007 – 2013.  Program posiada osobną oś priorytetową –  środowisko przyrodnicze – w ramach, której realizuje tego typu projekty. Ciekawe co jeszcze zmieni się na lepsze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię