Od 29 maja do 12 czerwca 17-osobowa grupa uczniów z I B z II Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2 w Raciborzu pod opieką Bogumiły Bąk oraz Aleksandry Kędzierskiej poznawała Grecję. Projekt polsko-czeskich warsztatów ekologiczno- historycznych rozpoczął się kilka lat wcześniej. Organizatorem obozu jest NATURA OPAVA.
Poniżej relacja z wyprawy.

Pięknie położony obóz znajduje się nad samym Morzem Jońskim w Zatoce Abramckiej niedaleko portu Preveza – antycznego Akcjum  Zatoka Ambracka – jej nazwa wywodzi się od Przylądka Akarnani, na którym stała słynna świątynia Apollina. W ramach programu naukowego poznajemy pod kierunkiem doświadczonych fachowców miejsca wyjątkowe w historii.

Olimpia- to tutaj odbyły się w 776 r. p.n.e. pierwsze igrzyska w starożytnej Grecji i były powtarzane co cztery lata przez czas dłuższy niż tysiąclecie. Wydaje się, że słychać tu jeszcze niosące przez wieki echo entuzjastycznych krzyków tłumu.  Epidaurus teatr zbudowany w IV w.p.n.e.- słynący z doskonałej akustyki na którym nadal odbywają się przedstawienia teatralne. Korynt – to tutaj cesarz Neron pierwszy wpadł na pomysł przekopania kanału, dzięki któremu statki płynące z Italii ku Morzu Egejskiemu nie musiały okrążać Peloponezu, otwarty w 1893 ma szerokość 23 m. i ponad 6 km długości.
 

W starożytnym Koryncie odwiedzamy świątynię Apollona z V w. p.n.e. o potężnych doryckich kolumnach, tylko tę jedną budowlę zachowali Rzymianie, przebudowując miasto na stolice prowincji rzymskiej. Mykeny – jeden z najważniejszych zabytków Peloponezu zwiedzamy Skarbiec Atreusza nazwany często Grobem Agamemnona – grobowiec w kształcie ula zbudowany bez krzty zaprawy murarskiej głębokim korytarzem przechodzimy w głąb grobowca, słynącego ze znakomitej akustyki.Przechodzimy przez słynną Lwią Bramę – lwice wyrzeźbione na nadprożu mogły być symbolem domu królów Myken.

Nasza historyczna podróż prowadzi nas do Aten, gdzie historia przemawia do nas z każdego zakątka: Akropol zwieńczony wysokimi kolumnami Partenonu – zaliczany do najwspanialszych budowli wzniesionych przez człowieka, świątynia Ateny Nike, teatr Herodesa Attyka, teatr Dionizosa- tutaj odbywały się walki gladiatorów, a także coroczne konkursy sztuk teatralnych- miejsce narodzin greckiego dramatu. Odwiedzamy grecką Agorę, czyli starożytny rynek, Agorę rzymską z wyróżniającą się Wieżą Wiatrów, której boki zwrócone są na osiem stron świata, a ozdobne fryzy przedstawiają personifikację ośmiu mitologicznych wiatrów. Labiryntem uliczek z Akropolu docieramy na Plakę – jest najpopularniejszym wśród turystów miejscem Aten. Pełno tu sklepów z pamiątkami i pocztówkami oraz restauracji, które robią wszystko, by zwrócić uwagę turystów. Niestety historia odcisnęła wielkie piętno na zabytkach widzimy jedynie ruiny okazałych niegdyś budowli.

Kolejny dzień podróży wiedzie nas do Delf – leżących na południowych stokach Parnasu ponad doliną porośniętą gajami oliwnymi. Wzorem pielgrzymów, którzy od XII wieku p.n.e. przyjeżdżali po radę Pytii – najsłynniejszej wieszczki starożytnego świata pytamy o naszą przyszłą maturę, nawet Pytia nie może przewidzieć zmian wprowadzanych przez MEN. Tyle już za nami, a przed nami Lefkada – niby wyspa, która należała do kontynentu do czasu, gdy VI w. p.n.e. Koryntianie przekopali kanał, by ułatwić żeglugę. Lefkadę wybrała Safona- najsłynniejsza grecka poetka na miejsce swojej śmierci. Kolejna wyprawa do starożytnego Kassopi – dawnego miasta – państwa, pozostało z niego bardzo niewiele. Nekromantejon w Efyrze wierzono, że stąd wypływała mityczna rzeka Styks i że tu znajdowało się wejście do Hadesu. W wyroczni umarłych próbowaliśmy nawiązać kontakt z umarłymi niestety nie było pośrednika – kapłana. Nikopolis – ważne kiedyś „miasto zwycięstwa“, zostało zbudowane w miejscu gdzie obozowała armia Oktawiana przed bitwą pod Akcjum w 31r. p.n.e., w której Rzymianie rozgromili połączone wojska Antoniusza i Kleopatry. Na szlaku naszych wycieczek znalazło się Nafplio z twierdzą Palamidi, do której dotarliśmy po 999 stopniach i stąd podziwiamy wspaniałe widoki roztaczające się na Zatokę Koryncką.

W Pardze – najpopularniejszym kąpielisku na wybrzeżu Morza Jońskiego odpoczywaliśmy po trudach naszych historyczno – przyrodniczych wycieczek, kosztując greckich potraw, plażując na jednej z najlepszych miejskich plaż. Wracamy utrudzeni greckim słońcem, przebytymi kilometrami do naszej bazy w Agii Apostoli, aby wśród starych dębów i drzew oliwnych nabierać sił, poznawać bogactwo flory i fauny śródziemnomorskiej. Na pobliskiej plaży uprzątniętej przez nas z wyznaczonym miejscem do kąpieli kapiemy się w bardzo słonej wodzie pod czujnym okiem naszego ratownika Daniela – mistrza ratownictwa, uczymy się biologii na otaczających nas żywych pomocach dydaktycznych.

Zawsze możemy liczyć na wsparcie czeskiego entomologa, herpetologa, botanika. Odwiedzamy pobliskie muzeum przyrodnicze urządzone przez NATURA OPAVA. Z opracowanych zbiorów owadów, zielników, minerałów, skał możemy odnaleźć prawie wszystko, na co natknęliśmy się w naszej podróży. Wszędzie gdzie jesteśmy robimy mnóstwo zdjęć, będziemy mogli wracać do nich wspomnieniami po latach pobliskiej Prevezie podziwiamy Grecję nocą, słuchając greckiej muzyki. Grek Zorba zagrany na buzuki i gitarze ciągle brzmi nam w uszach. Twarde warunki obozowe: zimna woda, tureckie toalety, samodzielne przygotowywanie posiłków nauczyło nas pokory, samodzielności. Wspaniałe relacje międzyludzkie, międzynarodowe rozgrywki sportowe zakończone, jak na prawdziwych igrzyskach założeniem wieńców laurowych na głowy zwycięzców, długie nocne rozmowy, śpiewy przy gitarze to kolejne cenne aspekty naszych warsztatów. Dwunastodniowy pobyt już za nami prawie 5 tys. przebytych kilometrów, ogrom wiedzy historycznej i biologicznej i wspomnienia, wspomnienia oraz mocne postanowienia wrócimy tutaj za rok.

Opracowała: Bogumiła Bąk
Literatura Przewodnik National Geographic Grecja
 

Pobyt w Grecji zaowocował ogromem wiedzy historycznej i biologicznej. / Fot. Bogumiła Bąk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię