W Kamionce, małej miejscowości w okolicach Nidzicy u wrót Mazur funkcjonuje jedno z najciekawszych, największych i najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć ekonomii społecznej w regionie – ?Garncarska Wioska?.

„Garncarska Wioska” to ciekawe miejsca pracy dla mieszkańców wsi i inspiracja dla nowych pomysłów w rozwoju lokalnym. Jest ona ważną w regionie atrakcją turystyczną. „Garncarska Wioska” znajduje się we wsi Kamionka, położonej 7 km od Nidzicy, zaledwie 2 km od trasy E7.” „Garncarska Wioska” to także wspaniałe miejsce do zajęć z zakresu edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży.

Doskonałe położenie i malownicza okolica oraz ciekawa oferta edukacyjna sprawiły, że 35 osobowa grupa nauczycieli z Warmii i Mazur postanowiła odwiedzić „Garncarską Wioskę” w dniu 7 maja 2011 r. Na trasie Olsztyn – Nidzica pani Elżbieta Dargiewicz z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Olsztynie przybliżyła nauczycielom historię naszego regionu (mijanych miejscowości – Ameryka, Olsztynek, Nidzica).

Pod kierunkiem pani Grażyny Sławińskiej prezesa Przedsiębiorstwa Społecznego uczestnicy zwiedzili „Wioskę” (garncarnia, izba regionalna, obserwatorium bociana (bezpośredni obraz z bocianiego gniazda w Kamionce), stodoła mazurska, teatr wiejski, zielarnia). Poinformowała nauczycieli, że w najbliższym czasie będzie można także zwiedzić kuźnię mazurską oraz edukacyjny model oczyszczalni ścieków.

„Garncarska Wioska” to także kilkaset gatunków różnych roślin (do lekcji przyrodniczych) i możliwość zobaczenia różnorodnych gatunków motyli (ogród motyli).
Następnie nauczyciele wysłuchali prezentacji dotyczącej tworzenia przedsiębiorstwa społecznego, oferty edukacyjnej „Garncarskiej Wioski”. Po pierogowym obiedzie uczestnicy poznali garncarstwo jedno z najstarszych rzemiosł w historii (znane od neolitu), odkrywali niezwykłe możliwości gliny poprzez wytwarzanie ozdób, a z pomocą instruktorek na kołach garncarskich próbowali toczyć wazoniki, czy inne formy artystyczne. Powstały wspaniałe dzieła z gliny, które uczestnicy zabrali ze sobą na pamiątkę.

Liczę, że zdobyte doświadczenia uczestnicy przeniosą na "szkolny/przedszkolny grunt" tworząc „coś” z gliny z dziećmi i młodzieżą. Wizyta była bardzo udana. A możliwe to było dzięki wspaniałej organizacji zajęć przez gospodarzy „Wioski”, zaangażowaniu uczestników i dofinansowaniu warsztatów przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.

Alicja Szarzyńska
Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej
przy Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie
 

Garncarska Wioska to ciekawe miejsca pracy dla mieszkańców wsi i inspiracja dla nowych pomysłów w rozwoju lokalnym.

Nauczyciele wysłuchali prezentacji dotyczącej tworzenia przedsiębiorstwa społecznego, oferty edukacyjnej Garncarskiej Wioski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię