W ostatnią niedzielę odbył się Big Jump, wydarzenie organizowane przez Klub Gaja. Zainicjowany kilkanaście lat temu we Francji Big Jump został pomyślany przede wszystkim jako propozycja dla wszystkich osób, które chciały zasygnalizować swoje poparcie dla idei czystych rzek.

W ubiegłą niedziele, 11 lipca o ustalonej godzinie w wielu miejscach Europy ludzie wchodzili do wody na znak poparcia idei czystego środowiska, którego najlepszym wyznacznikiem jest jakość wód.

Celem akcji było pojednanie ludzi z rzekami, ale także zwrócenie uwagi na zbliżający się termin wejścia w życie Ramowej Dyrektywy Wodnej w 2015 roku – wyjaśnił Jacek Bożek prezes Klubu Gaja. Do tego czasu wszystkie wody powierzchniowe muszą uzyskać odpowiedni stan chemiczny i ekologiczny.

Organizatorzy wyznaczyli dwa główne miejsca Wielkiego Skoku – Wisłę w Beskidzie Śląskim, skąd wypływa królowa polskich rzek oraz Gdańsk u jej ujścia. Do akcji w Wiśle przyłączyło się ok. 300 osób, a w Gdańsku razem z uczestnikami do rzeki wkroczył znany polski podróżnik Marek Kamiński.

Zainteresowanie akcją przerosło oczekiwania organizatorów. Cieszę się, że pomimo wakacji Polacy potrafili zjednoczyć się w ważnej sprawie – podsumował Jacek Bożek.

Duży udział społeczny i ogromne zainteresowanie mediów sprawiły, że Big Jump w Europie nad Wisłą był widoczny i akcentowany. 300 osób w rzece Wiśle w centrum Wisły plus 260 uczestników w całym kraju w 26 miejscach zaznaczyły wyraźnie polski udział na europejskiej mapie Big Jump. S

Koordynator Big Jump w Europie – European Rivers Network (ERN) we Francji informuje, że według pierwszych podsumowań "Big Jump 2010" 11 lipca przyniosło 250 oficjalnych i ponad 400 nieoficjalnych spotkań nad rzekami w 20 krajach Europy. W Polsce Big Jump zorganizowano w ramach programu Klubu Gaja "Zaadoptuj rzekę" dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz WFOŚiGW w Katowicach.

W kilku miejscach przed wejściem do wody plaże, bulwary i koryta rzek oczyszczono ze śmieci i odpadów. Z Brennicy w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim wyciągnięto olbrzymią oponę do ciężarówki. W Krakowie uprzątnięto plażę na przeciwko historycznej siedziby polskich królów Wawelu. W Raciborzu kilkanaście worków śmieci zebrano na terenie żwirowni w pobliżu Odry. Byli tacy, którzy do rzek zgodzili się wejść tylko w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół: w Wilkowicach (Beskid Mały) do rzeki Białej Jagoda wjechała na koniu Pegazie, w Żylicy w Szczyrku (Beskid Śląski) wykąpała się suka Aza, a w Kołobrzegu (Pomorze) – pieś Feluś!

Kolejny Big Jump będzie w 2015 roku. W tym samym czasie wejdą w życie postanowienie Europejskiej Dyrektywy Wodnej, która wymaga podwyższenia jakości chemicznej i ekologicznej wód powierzchniowych w całej Europie.

Lista miejsc "Big Jump 2010 – Polska":

Wisła – rzeka Wisła w centrum miasta (Klub gaja, 300 osób)
Warszawa – rzeka Wisła przy Cyplu Czerniakowskim (Klub Gaja, 30 os.)
Gdańsk – połączenie Martwej Wisły i Motławy (podróżnik i organizator "Ekspedycji Wisła"-Marek Kamiński)
Gdynia – rzeka Cisówka, rejon zatoki Gdańskiej (Ekologiczne Stowarzyszenie Przyjaciół Trójmiejskiego  Parku Krajobrazowego EKOPARK, 20 os.)
Kraków – rzeka Wisła w okolicach Wawelu (Przyjaciele Raby, 20 os.)
Kraków – zbiornik w kamieniołomie na Zakrzówku (nurkowie Beskid Divers z Bielska-Białej, 30 os.)
Wrocław – rzeka Odra w centrum (Eko-Unia, 20 os.)
Wrocław – rzeka Odra przy wyspie Słodowej (3 os.)
Trzebiatów okolice – rzeka Rega (30 os.)
Szczecin – rzeka Odra (Samorządowa Instytucja Kultury Szczecin 2016, 5 osób)
Dębno – rzeka Myśla (2 os.)
Włocławek – rzeka Wisła ( 7 os.)
Racibórz – żwirownia, okolice Odry (30 os.)
Sosnowiec – rzeka Przemsza (Stow."Teraz Sosnowiec", 3 os.)
Będzin – rzeka Przemsza (3 os.)
Brynica – rzeka Brynica (Forum.Kobiet z Miasteczka Śląskiego, 35 os.)
Środa Śląska  – potok Rokitnik (Ośrodek Sportu i Rekreacji i Biblioteka Publiczna)
Wilkowice – rzeka Biała (amazonka na koniu Pegazie)
Szczyrk – rzeka Żylica (3 os. i suka Aza)
Bielsko- Biała – Wapienica  – rzeka Wapieniczanka (8 os.)
Bielsko- Biała – Wapienica – dziki ciek wodny (2 os.)
Kołobrzeg – rzeka Parsęta (2 os. i pies Feluś)
Ząmbrowo – leśne jezioro (1 os.)
Górki Wielkie – rzeka Brennica (5 os.)
Zegrze – Zalew Zegrzyński (1 os.)
Grudziądz – rzeka Mątawa (4 os.)

Źródło: Klub Gaja

 

Big Jump ma podkreślić emocje, jakie daje kontakt z naturalnym środowiskiem. / Fot. Klub Gaja

Swój gest na rzecz środowiska mógł wykonać każdy w nad rzeką, jeziorem czy potokiem. / Fot. Klub Gaja

Big Jump w Wiśle. / Fot. Klub Gaja

W Wilkowicach na Big Jump pojawiła się amazonka na koniu Pegazie. / Fot. Klub Gaja

6-letnia Tara brała udział w akcji już drugi raz. Skoczyła, trzymając wózek z roczną siostrą. / Fot. Klub Gaja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię