Teren Dziewiczej Góry pod Poznaniem porasta las mieszany, zaś w kilku miejscach znajduje się starodrzew dębowy. Cały obszar objęty jest ochroną ze względu na bogaty świat roślin, charakterystycznych dla zróżnicowanych środowisk: leśnych, łąkowych, stepowych a nawet górskich. Warto odwiedzić to miejsce również ze względu na ścieżkę dydaktyczną.

W XIII wieku, książę Przemysł I nadał te tereny osiadłym w Owińskach cysterkom, od których wzniesienie wzięło swoją pierwotną nazwę "Dziewcza Góra". Na jego stokach cysterki hodowały czerwca polskiego , którego używano do wyrobu czerwonego barwnika. To właśnie od tego owada pochodzi nazwa koloru, nazwa miesiąca, a nawet, jak się przypuszcza, nazwa miejscowości Czerwonak.

W 2005 roku, w najwyższym punkcie góry nadleśnictwo Łopuchówko wybudowało dostrzegalnię przeciwpożarową, dziś zwaną po prostu wieżą widokową, która jest udostępniona również dla turystów, skąd mogą podziwiać panoramę Poznania oraz lasów i wzgórz Puszczy Zielonki. Wieża ma 40 m wysokości, a platforma widokowa znajduje się na wysokości 30 m. Prowadzą na nią 172 schody.

W warunkach braku widoczności mgły, deszczu, nisko zalegających chmur – WIEŻA NIECZYNNA.

Cennik:
bilet normalny 4,50 zł
bilet ulgowy 3,50 zł (ulga przysługuje emerytom, rencistom, studentom po okazaniu legitymacji)
bilet dla dzieci < 12 lat 2,50 zł

Cennik dla grup > 15 osób:
bilet normalny 3,50 zł
bilet ulgowy 2,50 zł

Plan dojazdu na Dziewiczą Górę:

Samochodem:
Z Poznania należy udać się w kierunku Czerwonaka.
W Czerwonaku skręcić w prawo przy szyldzie Dziewicza Góra 3 – między Gimnazjum a pocztą,
Jechać szosą 3 km. aż do parkingu w lesie.
Stąd iść pieszo drogą leśną ok. 10 min.

Autobusem:
Autobus numer 10 ze Śródki do Czerwonak-Zdroje.
Dojść ok. 1 km. drogą do parkingu w lesie.
Autobus numer 12 ze Śródki do Czerwonaka.
Wysiąść przy Gimnazjum w Czerwonaku.
Dojść ok. 3 km. drogą do parkingu w lesie.

Ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się przy parkingu samochodowym pod Dziewiczą Górą (143 m n.p.m.) w Czerwonaku i prowadzi lasami do leśniczówki Annowo tworząc dwa warianty szlaku. Przy leśniczówce umieszczono "leśną klasę" im. Augusta Cieszkowskiego. Ścieżka ma 15 przystanków.

Źródło: poznan.pl
 
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię