Gmina Komprachcice wyposaża w wiedzę na temat gospodarki odpadami swoich najmłodszych mieszkańców. Prelekcje w szkołach, spektakle teatralne w przedszkolach, a także organizacja pikniku ekologicznego to tylko niektóre działania podjęte w tym celu  przez samorząd. 

Są one elementami projektu pn. ?Wspólna akcja segregacja – działania informacyjno-edukacyjne dotyczące gospodarki odpadami w gminach Opole, Komprachcice i Turawa?, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. 

W ramach projektu w pięciu szkołach podstawowych w Wawelnie, Polskiej Nowej Wsi, Domecku, Komprachcicach oraz Ochodzach odbyły się prelekcje poświęcone odpadom. Podczas nich uczniowie utrwalali zasady segregacji odpadów, poznawali efekty recyklingu, a także korzyści płynące z właściwego zagospodarowania odpadów. Łącznie w prelekcjach wzięło udział blisko 400 uczestników. 

Z kolei w przedszkolach odbyły się spektakle ekologiczne pn. „Segregacja odpadów to żaden kosmos”, które były poświęcone właściwej segregacji odpadów. Przedstawienia odbyły się w przedszkolach w Ochodzach, Wawelnie, Polskiej Nowej Wsi, Komprachcicach, a także Domecku. Łącznie wzięło w nich udział blisko 170 przedszkolaków. 

Podsumowaniem działań edukacyjnych był zorganizowany 20 maja w Komprachcicach Piknik Ekologiczny, w którym wzięli udział uczniowie szkół podstawowych. Wydarzenie rozpoczął spektakl ekologiczny pn. „Uczą króla dzieci segregacji śmieci” Teatru Maska z Krakowa. Zaraz po nim dzieci miały możliwość uczestniczenia w rozmaitych warsztatach. Z korków po winie można było zrobić swój niepowtarzalny brelok do kluczy, a ze starych skarpetek – fantastyczne, trawiaste zieleniaki. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs z użyciem koła fortuny, w ramach którego za poprawną odpowiedź z zakresu gospodarki odpadami można było otrzymać plecak, pendrive, magnes na lodówkę, a także ekologiczne jabłko. 

Za działania w zakresie edukacji ekologicznej, w tym przeprowadzenie prelekcji, spektakli teatralnych oraz poprowadzenie warsztatów kreatywnego wykorzystania odpadów i koła fortuny odpowiadał Dział Edukacji Ekologicznej firmy ABRYS. 

GALERIA ZDJĘĆ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię