Już dziś z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, poznański magistrat, wspólnie z MPK Poznań, z Zarządem Dróg Miejskich oraz Strażą Miejską, zaprasza do wyjątkowego autobusu, który stanie pod poznańskim Teatrem Wielkim o godz. 12.00.

A w autobusie organizatorzy akcji:

  •     zaprezentują, jak bezpiecznie podróżować z wózkiem dziecięcym komunikacją miejską;
  •     będą zachęcać i przedstawiać zalety korzystania z dróg rowerowych w Poznaniu;
  •     inspektor Wartuś ze strażnikami miejskimi poprowadzi zajęcia dla dzieci w zakresie bezpieczeństwa;
  •     wszystkich miłośników fotografii będą zachęcać do udziału w konkursie pokazującym zalety alternatywnych form transportu zgodnie z hasłem tegorocznej kampanii "Nie warto zamykać się w samochodzie"

Dziś samochody zostawiamy w garażu! Każdy kierowca, który w tym dniu przesiądzie się ze swojego auta do tramwaju lub autobusu miejskiego, pojedzie za darmo. Warunek – musi mieć przy sobie dowód rejestracyjny swojego pojazdu.

W ramach kampanii Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września) oraz Europejskiego Dnia bez Samochodu (22 września) oragnizowany jest konkurs fotograficzny pn. "Europejski Dzień bez Samochodu, czyli alternatywne formy komunikacji w obiektywie". Konkurs (www.fotoportal.poznan.pl) skierowany jest do wszystkich miłośników fotografii. Należy wykonać zdjęcie promujące hasło tegoocznej kampanii "Nie warto zamykać się w samochodzie", które zachęca do korzystania z alternatywnych form komunikacji. Prace prosimy wysyłać na adres: [email protected] do 30 września.

Celem kampanii ,,Dzień bez Samochodu" jest uświadomienie mieszkańcom miast zagrożeń wynikających z niekontrolowanego rozwoju motoryzacji. Doświadczenia państw Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych dowodzą, że masowa motoryzacja jest najbardziej energochłonnym i najgroźniejszym dla środowiska rozwiązaniem komunikacyjnym. Zanieczyszczenie powietrza w miastach przekracza dopuszczalne normy. Natężenie ruchu samochodów w centrum miast powoduje także niezmierny hałas i ciągłe korki, których trudno dziś nie zauważyć. To wszystko wpływa na obniżenie jakości życia. Europejski Dzień bez Samochodu obchodzony corocznie 22 września jest międzynarodową kampanią, celem której jest pomocja zrównoważonego transportu oraz zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ograniczenia korzystania z samochodu na rzecz przyjaznych dla środowiska form transportu.

Akcji ,,Dzień bez samochodu" patronuje Komisja Europejska. Patronat wiąże się między innymi z dofinansowaniem tych miast, które wdrażają proekologiczne rozwiązania komunikacyjne. Z inicjatywy Komisji Europejskiej powstał też Klub Miast Bez Samochodu, do którego każdego roku przystępują kolejne miasta z całego świata.

Już dziś zostaw auto w domu!
Wsiądź do tramwaju!
Pojedź rowerem!
Pospaceruj ulicami Poznania!
Daj odetchnąć naszemu miastu!

Plakat promujący konkurs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię