Z radością ogłaszamy, że znane są już nazwiska osób, które zwyciężyły w I edycji konkursów portalu ZielonaLekcja.pl. Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział! Zapraszamy też do kolejnych konkursów .

I edycja konkursu "Wszystkie dzieci segregują śmieci"

Jury w składzie: Pan Krzysztof Krauze – Zakład Zagospodarowania Zakładów w Poznaniu, Pani Urszula Nadolna – Pracownia Edukacji Ekologicznej Eko-Koncept i Pani Katarzyna Błachowicz – redaktor prowadząca miesięcznik „Recykling” wybrało zdobywczynie dwóch pierwszych miejsc.

W konkursie "Wszystkie dzieci segregują śmieci"   I miejsce (26 pkt.) zajęła Aleksandra Chilińska, autorka hasła: "Czyściutka woda, zielony las, bo segregacji nadszedł czas".

II miejsce (20 pkt.) zajęła Natalia Życzkowska, ktora ułożyła hasło: 
"Jestem sobie kosz na śmieci,
niech papierek i odpadek do mnie leci,
bo w czystym otoczeniu chcą się bawić dzieci
"

Według jednej z jurorek – Pani Urszuli Nadolnej – dziecko wymyślając ten slogan zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie papierki i odpadki powinno się wrzucać do kosza na śmieci, a nie na trawnik czy chodnik. Poza tym, bardzo trafnie tu zauważyło, że dzieci chcą się bawić w czystym otoczeniu, że nie jest im to obojętne.

Gratulujemy! Obie dziewczynki otrzymają od nas pocztą  pakiety edukacyjnych materiałów (a w nim m.in. kolorowanka dla dzieci „Co robić z odpadami?”, puzzle, ekologiczna torbę Zakład Zagospodarowania Odpadów, książeczkę „Mam przyjaciela śmieciarza”, płyta z edukacyjnym filmem animowanym  – Zakład Zagospodarowania Odpadów).

I edycja "Ekoscenariusza"

Z kolei w konkursie "Ekoscenariusz", którego przedmiotem była propozycja zajęć związanych z edukacją ekologiczną prace oceniało Jury w składzie Pani Bogumiła Bąk z  Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Raciborzu oraz Pan Paweł Majchrzak z Agencji Reklamy i Dydaktyki Mentor.

I miejsce (51 pkt.) zajęła praca Pana Mariana Rutkowskiego pt. Metoda projektu jako przykład integracji międzyprzedmiotowej i holistycznego podejścia do problemu opakowań i odpadów opakowaniowych. Jest to projekt badawczy polegający na zebraniu i usystematyzowaniu informacji o opakowaniach. Wynikiem tego działania będzie wystawa. Formę urządzenia wystawy powinni zaproponować uczniowie, ale powinny się znaleźć na niej informacje na papierze: tekstowe, diagramy, wykresy, schematy, tabele, zestawienia, opisy itp., jak również eksponaty (różne opakowania). Szczególnie należy podkreślić, które opakowania są właściwe, a których należy unikać. W nagrodę Pan Rutkowski  otrzyma przenośny zestaw tablic edukacyjnych, składający się z: 10 tablic edukacyjnych (których tematykę sam wybierze), sztalugi aluminiowej w futerale i torby transportowej.

II miejsce (50 pkt.) zajęła Pani Aleksandra Lament,  autorka scenariusza jednostki lekcyjnej pt. "Bądź mądry – prawidłowo gospodaruj energią".  
Jak uzasadniała Pani Bogumiła Bąk z jury: Scenariusz ciekawy, twórczy, zastosowanie metody badawczej umożliwia uczniom  porównanie wyników swoich badań i obserwacji i jednocześnie wpływa na konkretne działania np. racjonalne i bezpieczne użytkowanie energii.    Zaproponowane zagadnienia mogą być wykorzystane przez uczniów na różnych poziomów nauczania. Podczas wykonywania poszczególnych zadań uczeń ma możliwość przekonać się o związkach przyczynowo skutkowych między sposobem gospodarowania energią w domu a stopniem zanieczyszczenia środowiska wynikającego z nieracjonalnego jej wykorzystania.  Autorka otrzymuje tablicę edukacyjno-informacyjną o tematyce związanej z odpadami.

Z kolei III miejsce (47 pkt.) zajęła Pani Anna Orzechowska, autorka pracy pt. Scenariusz zabaw ruchowych z panią leśnik w grupie dzieci 5-6 letnich. Jak podkreślał Juror – Pan Paweł Majchrzak, jest to pomysłowy scenariusz, który został przygotowany dla najmłodszych i zawiera elementy aktywnej zabawy w plenerze. Autorka otrzymuje tablicę edukacyjno-informacyjną o tematyce związanej z odpadami oraz przybory piśmiennicze.

Prace nagrodzone oraz wszystkie nadesłane na konkurs prace niebawem zamieścimy w dziale Materiały edukacyjne.

A już teraz zapraszamy do uczestnictwa w kolejnych konkursach portalu www.zielonalekcja.pl.

W poniedziałek rozpoczyna się też dwutygodniowy konkurs dotyczący ptaków. W konkursie będą mogli wziąć udział wszyscy, bez względu na wiek. Szczegóły niebawem!

Zwycięzcom gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział! Nagrody dla zwycięzców oraz zaświadczenia dla pozostałych uczestników wyślemy pocztą.

Redakcja portalu www.zielonalekcja.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię