Aż 3 mln 240 tys. drzew uratowano dzięki zaangażowaniu uczestników projektu Las dla Nas w latach 2008-2009. Oprócz nasadzania drzew i krzewów akcja, zainicjowana przez spółki z grupy Veolia Usługi dla Środowiska, obejmuje zbiórkę surowców wtórnych. W jej wyniku do tej pory udało się zebrać 211 tys. 850 ton makulatury. Niniejszym ogłaszamy kolejną edycję akcji zbierania makulatury na Górnym Śląsku.

Liczba drzew na powierzchni 1 ha waha się od 1500 do 3500 drzew. Łatwo obliczyć, że szeroko zakrojona, ogólnopolska akcja przyniosła wymierne korzyści w postaci uratowanych blisko 1300 hektarów lasu. Jest to imponująca cyfra tym bardziej, że produkcja papieru z makulatury to oszczędność energii o 75%, zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza o 74% oraz ścieków przemysłowych o 35%.

Jak ważne są drzewa dla życia człowieka i wszystkich żywych stworzeń na naszej planecie, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Las to fabryka tlenu, bez którego nie może egzystować żaden żywy organizm. Należy pamiętać, że tylko drzewa i inne zielone rośliny posiadły sekret budowy cukrów z dwutlenku węgla, wody i minerałów, korzystając z energii słonecznej. Ludziom się to nie udało, nawet przy użyciu najbardziej zaawansowanej technologii.

Liście, których drzewo ma średnio około 250 tysięcy, przy użyciu chlorofilu przemieniają pobraną energię na węglowodany, a jednocześnie wydalają tlen pochodzący z rozkładu cząsteczek wody. Przykładowo jedna sosna produkuje na dobę tyle tlenu, ile wynosi średnie dobowe zapotrzebowanie 3 osób. Poza tym drzewa podczas fotosyntezy razem z CO2 pochłaniają trujące gazy oraz zatrzymują cząstki kurzu. Ma to ogromne znaczenie dla procesu oczyszczania powietrza, szczególnie w miastach. Amerykańscy leśnicy wycenili korzyści uzyskiwane z przeciętnego 50-letniego drzewa na terenach zurbanizowanych na kwotę 295 dolarów rocznie. W ciągu 50 lat życia takiego drzewa jego wartość wraz z odsetkami rośnie do 57 tysięcy dolarów.

W zeszłoroczną edycję akcji zbierania makulatury na Górnym Śląsku zaangażowały się przede wszystkim dzieci z setki szkół i przedszkoli. Dzięki młodym ekologom zebrano taką ilość makulatury, która pozwala na wyprodukowanie ok. 140 ton papieru, a to oznacza uratowanie życia ponad 1,5 tys. drzew! Najbardziej zaangażowane w zbiórkę placówki zostały nagrodzone, a pierwsza edycja akcji zostanie podsumowana 8 października na specjalnie zorganizowanej uroczystości o godzinie 14.00 w Szkole Podstawowej nr 3 w Siemianowicach Śląskich.

Już teraz organizatorzy zachęcają serdecznie do wzięcia udziału w ruszającej właśnie kolejnej edycji zbiórki makulatury na Śląsku, ale także i w całej Polsce. Zainteresowane instytucje proszone są o kontakt z najbliższym oddziałem Veolii. Razem możemy ochronić tysiące drzew!

Ogólnopolski projekt LAS dla NAS postanowiły wesprzeć patronatami:
Urząd Miasta Siemianowice Śląskie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Redakcja Ekopartnera i portal Zielonalekcja.pl.

Źródło: www.lasdlanas.pl.   
 

Las to fabryka tlenu, bez którego nie może egzystować żaden żywy organizm. / Fot. www.sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Podaj swoje imię